Kolie krátkosrstá

(skotský ovčák, Smooth Colie)

Povaha plemene

Krátkosrstá kolie je pracovní plemeno, které v dnešní době plní spíše funkci psa rodinného. Uplatní se však stále dobře jako ovčácký pes. Krátkosrstá kolie je veselý a inteligentní pes, mírné a přátelské povahy. Tento pes svou rodinu miluje, je jí zcela oddaný a ochraňuje ji. Velmi dobře vychází s dětmi i jinými psy či zvířaty. Obvykle není nervózní ani agresivní. Díky své inteligenci se snadno cvičí. Miluje pohyb a jakékoliv sportovní vyžití. Neocenitelnou výhodou plemene je, že neloví zvěř a nemá potřebu se toulat.

Popis krátkosrsté kolie

Tento pes dorůstá výšky 51 – 61 cm v kohoutky a váha se pohybuje okolo 18 – 30 kg. Průměrná délka života je 12 – 14 let. Dopředu se zužující hlava je zakončena černým čenichem. Oči jsou mandlového tvaru, šikmo uložené, tmavé barvy. U modře mramorovaných jedinců jsou barvy modré nebo modře skvrnité. Čelisti jsou silné, zuby s nůžkovým skusem. Uši jsou poměrně malé, z 2/3 vztyčené, špička ucha je překlopená. Pokud je pes ve střehu, jsou plně vztyčeny. Kolie dokážou zachytit hvizd či hlas ovčáka na vzdálenost přes 1,5 km. Krk je svalnatý a dobře klenutý. Tělo v poměru k výšce je delší, hřbet je rovný a pevný. Přední končetiny jsou rovné a štíhlé, zadní svalnaté a šlachovité. Tlapky jsou oválné, kompaktní s dobře klenutými prsty. Ocas je dlouhý a nesen nízko, špička je mírně stočena vzhůru. Srst je krátká, hustá. Uznávány jsou tři barvy krátkosrsté kolie:

  • sobolí: všechny odstíny zlaté až po sytě mahagonovou
  • trikolor: převládá černá barva s tříslovými znaky na hlavě a obou končetinách.
  • blue-merle: modře mramorovaná. Převažuje jasná, stříbřitá modrá s černými skvrnami nebo s černě mramorovanou kresbou.

U všech barev jsou přípustné bílé znaky.

Klasifikace FCI

Krátkosrstá kolie patří do skupiny 1. – Ovčáci a honáčtí psi, sekce 1 – Ovčáci s pracovní zkouškou.

Základní péče o psa

Krátkosrsté kolie se nesmí trimovat ani stříhat a nevyžaduje žádnou specifickou péči. Srst má samočisticí schopnost a skvěle psa ochrání před nepřízní počasí. Krátkosrsté kolie mohou být chovány celoročně venku, ale pouze za předpokladu, že mají k dispozici zateplenou boudu. V zimě však dávají přednost bytu. Velmi snadno se přizpůsobí. Výcvik kolie je nenáročný, pes se velmi rychle učí, ale nesmí se s nimi jednat tvrdě. Krátkosrstá kolie se hodí i pro začátečníky. Je možné je vycvičit téměř k čemukoli, nejčastěji na záchranářské psy, vodící psy a pro canisterapii. Pes miluje pohyb, sport a tak se výborně hodí na agility i jiné psí sporty.

Historie plemene kolie

Kolie, neboli skotský ovčák, patří mezi ovčácké psy evropského původu. Vznikla ve Skotsku v 19. století. Krátkosrstá kolie pochází z trojbarevného štěněte pojmenovaného Trefil, narozeného v roce 1873. Mezi jejími předky se nejspíše nachází belgický, francouzský nebo německý ovčák. Po většinu své existence byly obě kolie hodnoceny společně. Jsou to však povahově odlišná plemena. Není tak oblíbená jako dlouhosrstá kolie, ale četné chovatelské stanice se nachází např. ve Finsku, Německu a především ve Velké Británii.

VIDEA plemene kolie krátkosrstá

Pro videa s plemenem kolie krátkosrstá klikněte ZDE

FCI
Ovčáci a honáčtí psi
Využití
Služební plemena
Velikost
Střední plemena
Původ plemene
Skotsko
Výška v kohoutku
51 – 61 cm
Hmotnost v dospělosti
18 – 30 kg
Věk
12 – 14 let
Délka srsti
krátká
Péče o srst
nepravidelná
Vztah k dětem
velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatum
velmi dobrý
Náročnost na výchovu
nenáročný
Náročnost na pohyb
náročný
Vhodné prostředí
jakékoliv
Využití psa
společník, pastevecký
Časová náročnost
minimálně 4 hodiny
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]