Kontinentální buldok

(Continental bulldog)

Povaha plemene Kontinentální buldok

Plemeno psa Kontinentální buldok je snadno vychovatelné. Může být dobrý rodinný společník. Je aktivní, činorodý a snáze cvičitelnější než-li jeho protějšek z Británie. Můžete s ním dělat nejrůznější psí sporty jako je agility nebo dog dancing. Kontinentální buldok je schopný cvičit sportovní obranu. Při šlechtění byla u kontinentálních buldoků podporována především přátelská povaha a tak není možné ho pro aktivní obranu nebo strážení použít. Toto plemeno není zaměřeno pracovně, cílem ani nebyla rekonstrukce původního buldoka, jako je to u jiných nově vznikajících plemen buldočího typu. Kontinentální buldok je pozoruhodný, sebejistý a přátelský pes bez jakýchkoliv byť jen náznaků agresivity nebo bázlivosti. Toto plemeno má vynikající vztah k dětem, těm je jednoznačně výborným společníkem. Kontinentální buldoci obvykle nejsou konfrontační vůči jiným psům nebo dalším domácím zvířatům. Vypadá to, že vytvoření společenského středně aktivního psa rodinného typu, nic nebraní.

Popis kontinentálního buldoka

Kontinentální buldok je středně velký temperamentní pes s přirozenou robustní tělesnou stavbou. Průměrná výška v kohoutku je od 40 do 46 cm. Tento buldok váží 22 až 30 kg. Feny mají obvykle početné vrhy. Porodních komplikací již ubylo. „Nové“ vrhy buldoků jsou již především díky korektnímu postavení a úhlení končetin a dobrému odstupu hrudníku od země velmi dobře pohybliví a i přes svou mohutnost jsou překvapivě vytrvalí. Šlechtitelé úspěšně „bojují“ s deformovaným ocasem a i dýchací obtíže, způsobené u anglického buldoka příliš zkrácenou čenichovou partií, jsou eliminovány. Dýchání kontinentálního buldoka je i při jeho plné rychlosti „nehlučné“ a proto se kontinentální buldok hodí i do aktivních rodin.

Klasifikace FCI

Kontinentální buldok patří k neuznaným plemenům. Číslo standardu je 928.

Základní péče o psa

Kontinentální buldok žádné speciální nároky nemá. Jeho srsti stačí věnovat pět minut za den. Rukavice nebo hřeben z přírodních vláken spolehlivě odstraní odumřelou nebo uvolněnou srst. Česáním se také stimuluje přirozené promašťování srsti a dodává jí lesk a zdravý vzhled. Kontinentální buldoci mají sklon k neustálému běhání a hraní, postarejte se proto o dostatek klidu, ale i pohybu svého psa tak, aby mohl všechnu svou energii věnovat na tvorbu zdravých svalů, šlach a kostí. Tento buldok leží nejraději na suchém místě, kde na něj netáhne. Rozhodně nedoporučujeme ho nechávat v boudě.

Historie plemene kontinentální buldok

Kontinentální buldok je novým švýcarským psím plemenem. Vyšlechtěno bylo Imeldou Angehrnovou, dlouholetou chovatelkou anglických buldoků. Její původní záměr byl ozdravit plemeno anglického buldoka, aniž by bylo nutné přikřížit další plemena. Brzo se však ukázalo, že anglický buldok má tak velké a hluboko zakořeněné zdravotní problémy, že nebude možné se přikřížení jiných plemen vyhnout. Paní Angehrnová se proto rozhodla oživit plemeno anglického buldoka plemenem buldoka staroanglického (z poloviny anglický buldok, z jedné šestiny bulmastif, z jedné šestiny pitbulteriér a z jedné šestiny americký buldok). Tímto křížením bylo vytvořeno plemeno zcela nové. Toto pokusné křížení povolila švýcarská zastřešující kynologická organizace SKG. Roku 2004 byl tento pokus zhodnocen jako slibný. Posuzovaní psi byli funkčního exteriéru se skvělými povahovými vlastnostmi. Ve stejném roce byl pak založen i chovatelský klub kontinentálního buldoka. Důležitý mezník pro toto plemeno je pak 14. 1. 2011. To byla předána kompletní dokumentace plemene kontinentálního buldoka výboru SKG. Tyto materiály byly předány zástupcům FCI a na jejich základě bude rozhodnuto, zda se toto plemeno zařadí mezi provizorně uznaná plemena FCI. V případě kladného výsledku by se mohl kontinentální buldok dostat na seznam oficiálně uznaných ras do zhruba deseti let.

VIDEA plemene Kontinentální buldok

Pro videa s plemenem Kontinentální buldok klikněte ZDE.

FCI
Neuznaná plemena
Využití
Dekorativní psi
Velikost
Střední plemena
Původ plemene
Švýcarsko
Výška v kohoutku
40 – 46 cm cm
Hmotnost v dospělosti
22 – 30 kg
Věk
15 let
Délka srsti
krátká
Péče o srst
nepravidelná
Vztah k dětem
velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatum
velmi dobrý
Náročnost na výchovu
nenáročný
Náročnost na pohyb
nenáročný
Vhodné prostředí
jakékoliv
Využití psa
společník
Časová náročnost
minimálně 4 hodiny
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]