Krašský pastevecký pes

(Krašský ovčák, Krazsky ovčar)

Povaha plemene

Krašský pastevecký pes je samostatně jednající, neúplatný a spolehlivý hlídač. Vůči cizím lidem se chová lhostejně nebo nevypočitatelně až agresivně. Je schopen kdykoliv zaútočit, pokud to uzná za vhodné. Krašský ovčák je uzavřené, málo přátelské povahy. Pokud je odmalička vychováván laskavě, ale důsledně bez tvrdého nátlaku, stane se z něj nejen výborný hlídač, ale i společník, který svou rodinu miluje a ochraňuje. Krašský ovčák však nikdy nebude bezhlavě poslouchat povely svého pána, ale není to pes neovladatelný.

Popis krašského ovčáka

Toto nepříliš známé plemeno dorůstá výšky 57 – 63 cm, fena 54 – 60 cm a dosahuje váhy pes 35 – 42 kg, fena 25 – 37 kg. Průměrná délka života je 12 – 13 let. Krašský ovčák má hlavu v úrovni uší širokou, směrem k čenichu se postupně zužuje. Čelisti jsou neuvěřitelně silné, skus silný, nůžkový. Mírně šikmé, tmavé oči mandlového tvaru mají upřímný výraz. Uši tvaru písmene V visí a těsně přiléhají k hlavě. Krk je široký a svalnatý a plynule přechází v taktéž svalnatý a rovný hřbet. Šavlovitý vysoko nasazený ocas je chráněn dlouhou srstí, špička směřuje nahoru. Srst má Krašský pastevecký pes středně dlouhou, rovnou s velmi hustou podsadou, okolo krku tvoří hřívu. Zbarvení je od šedé nebo světle ocelové po velmi tmavou šedou. U tmavých jedinců je žádané světlé žíhání.

Klasifikace FCI

Krašský pastevecký pes patří do skupiny 2 – Pinčové a knírači, molossoidní psi, švýcarští salašničtí psi, sekce 2 – Molossoidní plemena.

Základní péče o psa

Péče o srst krašského pasteveckého psa není nijak náročná. Má samočisticí schopnost a kartáčování téměř nevyžaduje. Pokud je ovšem chován v bytě, je třeba ho alespoň jednou týdně důkladně vykartáčovat, v období línání kartáčujeme denně. Srst ho dokonale chrání před jakýmkoliv počasím a vydrží být celoročně venku a jako příbytek mu postačí suchá bouda. Jeho výcvik je náročný, ale pokud je proveden správně, může z něj být kromě hlídače i výtečný služební pes. Velmi dobře reaguje změnu intonace hlasu. Díky své vytrvalosti bude krašský pastevecký pes výborným společníkem pro vášnivé turisty. Potřebuje mnoho pohybu, venku je rád bez ohledu na počasí. Pro psí sporty se nehodí.

Historie plemene krašský ovčák

Toto starobylé, přírodní plemeno pochází ze Slovinska a je známo již od středověku. V roce 1689 byl popsán mohutný pastevecký pes, schopný bez sebemenších problémů skolit vlka a postavit se medvědovi. Díky této vlastnosti byl velmi oblíben a vyhledáván pastevci. Jeho příbuzným je Šarplaninský pastevecký pes. Jako plemeno byl uznán roku 1940 společně právě se šarplaninským ovčákem pod jménem ilyrský ovčák. Jako samostatné plemeno byl zapsán až roku 1968. Dodnes se krašský pastevecký pes vyskytuje v krasových oblastech Slovinska, kde ostražitě hlídá stáda ovcí. Mimo svou domovinu ho téměř nenalezneme. Do České republiky se dostal roku 2000.

VIDEA plemene krašský pastevecký pes

Pro videa s plemenem krašský pastevecký pes klikněte ZDE

FCI
Pinčové a knírači
Využití
Služební plemena
Velikost
Velká plemena
Původ plemene
Slovinsko
Výška v kohoutku
54 – 63 cm
Hmotnost v dospělosti
25 – 42 kg
Věk
12 – 14 let
Délka srsti
střední
Péče o srst
nepravidelná
Vztah k dětem
špatný
Vztah k ost. zvířatum
špatný
Náročnost na výchovu
náročný
Náročnost na pohyb
náročný
Vhodné prostředí
předměstí, venkov
Využití psa
společník, hlídací
Časová náročnost
minimálně 4 hodiny
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]