Povaha plemene

Kromforländer má mimořádně dobré vlastnosti. Dobře se snáší s jinými psy, vychází dobře s dětmi. K neznámým lidem se chová spíše zdrženlivě. Kromforländer je snadno cvičitelný, výborně hlídá a má nepatrné lovecké sklony. Agresivita a bojácnost jsou mu cizí. Kromforländer je přizpůsobivý, učenlivý a temperamentní pes. Má rád společnost a svému pánovi je oddaným společníkem.

Popis kromforländra

Tento pes dorůstá výšky 38 – 46 cm a dosahuje váhy 1­1- 16 kg, fena 9-14 kg. Průměrná délka života je 13-14 let. Hlava je stejně dlouhá jako směrem k nosu se zužující tlama. Lebku má lehce kulatou bez čelního hrbolu. Středně velký nos s dobře otevřenými nosními dírkami u nějž se upřednostňuje černá barva může být i hnědé barvy. Čelisti jsou silné s nůžkovým nebo klešťovým skusem. Středně velké, oválné, tmavě hnědé, šikmo posazené oči vyhlížejí přátelským a živým výrazem. Uši kromforländra jsou vysoko posazené, sklopené, trojúhelníkového tvaru se zakulacenými špičkami. Krk je šikmý plynně přecházející v rovný hřbet. Končetiny jsou rovné a dobře osvalené. Kromforländer se vyskytuje ve dvou variantách osrtění. Hrubosrstá varianta má srst krátkou, drsnou s hustou měkkou podsadou a má vous. Hladkosrstá varianta má rovnou, hladkou srst s měkkou, hustou podsadou a nemá vous. Barva i délka srsti je u obou variant stejná. Základní barva je bílá s červenohnědými až tmavě hnědými plotnami, délka srsti se pohybuje okolo 7 cm. Na hlavě je žádoucí bílá maska.

Klasifikace FCI

Kromforländer patří do skupiny 9 – Společenští a doprovodní psi.

Základní péče o psa

Kromforländer není náročný na úpravu srsti. Postačí pravidelně kartáčovat a stříhat. Hladkosrstá varianta potřebuje častěji kartáčovat, hlavně v oblasti uší a hrudníku, aby se netvořila zacuchaná místa. Jedinou dědičnou chorobou, kterou Kromforländer trpí, je onemocnění kolenního kloubu. Je to temperamentní pes a potřebuje dostatek pohybu. Hodí se pro sportovní majitele a zvládne nejrůznější psí sporty jako například agility, obratnost, flyball. Je to odolné plemeno, ale není vhodné jej celoročně chovat venku.

Historie plemene kromforlaender

Kromforländer dostal jméno podle návrší v Německu. Roku 1945 američtí vojáci procházeli osadou Krom Fohr ve Vestfálsku a věnovali paní Ilse Schleifenbaumové velkého hrubosrstého vendeéského honiče, který byl ve velmi zuboženém stavu. Později se tento pes spářil s hrubosrstou foxteriérkou ze sousedství. Narozená štěňata měla spoustu společných znaků a nedala se splést s jinou rasou, proto se paní Ilse rozhodla pro opakované zkřížení a dala tak základ pro nové plemeno. Oficiálně byl jako plemeno kromforländer uznán roku 1956. Dnes mu hrozí vyhynutí.

VIDEA plemene kromforländer

Pro videa s plemenem kromforländer klikněte ZDE

FCI
Společenské a toy psi
Využití
Dekorativní psi
Velikost
Malá plemena
Původ plemene
Německo
Výška v kohoutku
38 – 46 cm
Hmotnost v dospělosti
9 – 16 kg
Věk
13 – 14 let
Délka srsti
krátká
Péče o srst
nepravidelná
Vztah k dětem
velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatum
velmi dobrý
Náročnost na výchovu
nenáročný
Náročnost na pohyb
náročný
Vhodné prostředí
jakékoliv
Využití psa
společník
Časová náročnost
půl dne
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 1 Průměrně: 3]