Knírač střední

Povaha plemene

Střední knírač je pes velmi živý, temperamentní a nebojácný. Vyniká značnou inteligencí a lze ho výborně vycvičit. Je také výborným sportovcem. Miluje jakýkoliv pohyb, hraní a běhání v lese či na zahradě. Lze jej vycvičit k aportování, a to jak ze země, tak z vody. Knírači se snášejí dobře s ostatními psy a domácími zvířaty. Velice dobře se chovají k dětem. Tento pes je oddaným a veselým společníkem, avšak pouze k vlastní rodině, vůči neznámým lidem je poněkud nedůvěřivý. Knírači jsou rychlí a učenliví žáci, ale někdy jsou poněkud tvrdohlaví. Má vysoce vyvinuté smyslové orgány, a proto je z něj výborný a ostražitý hlídač, který neštěká zbytečně.

Popis středního knírače

Tento středně velký pes kvadratického rázu měří v kohoutku 45-50 cm a jeho váha se pohybuje okolo 15 kg. Průměrná délka života je 12-14 let. Silná, dlouhá hlava se zužuje směrem od uší ke špičce čenichu. Čelisti jsou dlouhé a silné s nůžkovým skusem. Typickým znakem je hustý vous, který může dosahovat až k prsům. Uši tvaru V jsou částečně vztyčené a sklopené dopředu. Oči jsou středně velké, oválné a tmavé, nad nimi je husté obočí. Nos je dobře vyvinutý s velkými nosními dírkami a je vždy černé barvy. Krk je štíhlý a elegantně nesený, plynně přechází v silný směrem k ocasu se svažující hřbet. Ocas je vysoko nasazený a bývá kupírován, ale v dnešní době se od této úpravy upouští. Končetiny jsou rovné a osvalené. Srst středního knírače je hrubá, hustá, drátovitá, s hustou podsadou a přiléhajícími pesíky. Zbarvení je buď černé nebo pepř a sůl.

Klasifikace FCI

Střední knírač patří do skupiny 2. – Pinčové a knírači – molosové, švýcarští salašničtí psi a jiná plemena, sekce 1 – Pinčové a knírači (bez pracovní zkoušky).

Základní péče o psa

Knírače je nutno přibližně dvakrát do roka trimovat, nevýstavní psy můžeme stříhat strojkem. Pokud je to nutné, odstraňujte přebytečné chlupy mezi polštářky na tlapkách a ze zvukovodu. Po každém krmení by mu měl být umyt a učesán vous. Na ubytování je střední knírač nenáročný, je možné ho chovat celoročně venku. Potřebuje velké množství pohybu, proto se spíše hodí pro sportovně založené majitele. Tyto psy je možné vycvičit jako psy služební, lavinové, asistenční a obranáře. Střední knírač má rád pohyb, plavání, běh vedle kola a hodí se pro flyball a cvičení obratnosti. Potřebuje důslednou výchovu, aby se předešlo pozdějším konfliktům – například s přivoláním psa nebo konfliktům s jinými psy.

Historie plemene knírač střední

Knírač se řadí mezi stará psí plemena a byl vyšlechtěn na dobytčích farmách v Německu v 15. století. Patří do rodiny pinčů a jeho hrubosrstý typ byl v roce 1917 přejmenován na knírače. Vyskytovali se však nejvíce právě ve střední velikosti. Je to původní plemeno, ze kterého se později vyvinuli malý a velký knírač. Byli to tzv. „stájoví psi“, kteří pozorně hlídali koně a hubili nežádoucí hlodavce ve stájích. Na utváření plemene se přičinili černí němečtí pudlové, šedí volšpicové a hrubosrstí pinčové. Cílený chov středního knírače začal v 19. století.

VIDEA plemene knírač střední

Pro videa s plemenem knírač střední klikněte ZDE

 

FCI
Pinčové a knírači
Využití
Služební plemena
Velikost
Střední plemena
Původ plemene
Německo
Výška v kohoutku
45 – 50 cm
Hmotnost v dospělosti
14 – 20 kg
Věk
13 – 15 let
Délka srsti
střední
Péče o srst
pravidelná
Vztah k dětem
dobrý
Vztah k ost. zvířatum
dobrý
Náročnost na výchovu
náročný
Náročnost na pohyb
náročný
Vhodné prostředí
jakékoliv
Využití psa
společník, pro seniory
Časová náročnost
minimálně 4 hodiny

Obrázek z Wikipedia.org

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]