Kudrnatý retrívr

(Curly coated retrívr)

Povaha plemene

Tento přátelský pes je dostatečně inteligentní, aby přesně pochopil, co je po něm žádáno, a většinou to beze zbytku splní. Jeho povaha je ale temperamentní a lehce výbušná až bouřlivá – tato skutečnost vyžaduje majitele klidné, vyrovnané povahy, který dokáže curly coated retrívra vychovat a vycvičit. K dětem se tito psi chovají velice něžně a opatrovatelsky. Vztah curly coated retrívra k dalším možným zvířatům v rodině nebo dokonce k dalším psům už tak bezproblémový být nemusí – přesto se z velké části odvíjí opět od výchovy.

Popis curly coated retrívra

Curly coated retrívr je větší silný pes, jehož nejcharakterističtějším znakem je jeho typicky kudrnatá srst. Tato srst je tvrdá a silná a pouze na hlavě a končetinách je rovná. Jsou známy pouze dvě barevné variety plemene curly coated retrívra – v játrově hnědé a černé barvě.

Ideální kohoutková výška činí u psů 68,5 cm a u fen 63,5 cm. Tělo má dobře klenutý hrudní koš a není příliš dlouhé. Rovný ocas vybíhající do špičky nosí curly coated retrívři nízko nad zemí. Končetiny jsou i pod hustou srstí viditelně svalnaté a dobře zaúhlené. Krk je spíše suchý a nese proporčně dobře vyváženou hlavu, která je spíše dlouhá s jasně se zužující částí tlamy.

Uši má curly coated retrívr v poměru k celkové velikosti hlavy malé, nízko nasazené, spuštěné a volně přiléhající k hlavě. Oči jsou velké, nejčastěji jantarové barvy.

Základní péče

Základem dobrého a pro obě strany spokojeného života je v případě soužití s curly coated retrívrem schopnost poskytnout těmto psům dostatek pohybu a nerutinního zaměstnání. Je-li splněna tato podmínka, stává se curly coated retrívr klidným, vyrovnaným a přátelským společníkem pána i jeho rodiny. Přestože srst těchto psů vzbuzuje otázku náročnosti péče, není tomu tak. Dokonce je možné říci, že se časté kartáčování této kudrnaté srsti naopak nedoporučuje, aby se tak předešlo jejímu plstnatění.

Plemeno curly coated retrívr dospívá o něco později, než je běžně zvykem, takže jeho výchova vyžaduje také o něco více trpělivosti. Je to také původně plemeno lovecké, s velkou chutí ale i potřebou pracovat, potřebuje proto alespoň základní výcvik a smysluplné zaměstnání – za zvážení určitě stojí lovecký výcvik. Jediným problémem v rámci výcviku se může stát rutinní činnost. Taková práce curly coated retrívry neuspokojuje, a tak rychle ztrácejí pozornost. Jako všichni retrívři miluje i curly coated retrívr vodu, plavání a všechny hry ve vodě.

Historie plemene curly coated retrívr

Přesný původ tohoto plemene není bohužel plně zjistitelný a prokazatelný. Za jisté lze považovat postupné křížení se setry, pudly a irskými vodními španěly. Za nejpravděpodobnějšího praděda plemene curly coated retrívrů je považován původní anglický vodní pes – každopádně je však curly coated retrívr uznáván coby nejstarší z rodu všech dnes známých retrívrů. Svět toto plemeno oficiálně uznal ve Velké Británii v roce 1860.

VIDEA plemene kudrnatý retrívr

Pro videa s plemenem kudrnatý retrívr klikněte ZDE

FCI
Retrívři a vodní psi
Využití
Lovecká plemena
Velikost
Velká plemena
Původ plemene
Velká Británie
Výška v kohoutku
63 – 68 cm
Hmotnost v dospělosti
Věk
12 let
Délka srsti
střední
Péče o srst
nepravidelná
Vztah k dětem
velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatum
dobrý
Náročnost na výchovu
náročný
Náročnost na pohyb
náročný
Vhodné prostředí
jakékoliv
Využití psa
společník, lovecký
Časová náročnost
půl dne
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]