Kuvasz

Povaha plemene

Kuvasz je inteligentní a vyrovnaný pes. Je upřímný, věrný a zároveň také hrdý. Svým majitelům je oddaným společníkem. Ostražitě hlídá a brání rodinu, dům i pozemek. Je odvážným a tvrdým hlídačem, ale štěká pouze když se něco děje. Vůči cizím lidem je ostražitý a neustále připravený bránit svého pána, rozhodně se však nechová nijak agresivně. Návštěvy pozoruje z dálky, nijak se je nesnaží kontaktovat, spíše je toleruje. Vůči ostatním psům je dominantní a je-li vyprovokován, neustoupí. Žije-li kuvasz od štěněte s jinými domácími zvířaty, vychází s nimi dobře. Má instinkt ochraňovat vše, co patří do smečky, ať to jsou děti či ostatní domácí zvířata. Má dobře vyvinutý lovecký instinkt, výborně a rád stopuje.

Popis kuvasze

Mohutný a silný kuvasz dorůstá výšky 71-76 cm (psi) a 66-70 cm (feny) a dosahuje váhy 48-62 kg (psi) a 37-50 kg (feny). Průměrná délka života je 12- 14 let. Hlava je dlouhá a stop málo vyznačený, což je jedna z věcí, která ho odlišuje od velmi podobného slovenského čuvače. Vysoko nasazené, středně velké uši ve tvaru písmene V jsou svěšené. Šikmo posazené oči mandlového tvaru mají tmavohnědou barvu. Čelisti má silné, skus nůžkový. Čenich je černý a špičatý. Tělo kuvasze je delší než vyšší. Hřbet je středně dlouhý a svalnatý. Záď je široká, mírně se svažující. Nízko nasazený ocas sahá až k hleznům, jeho konec je mírně stočený nahoru. Přední končetiny jsou rovné s mírně širokým postojem. Stehna a zadní končetiny jsou svalnaté. Srst je hustá, tvrdá, vlnitá s jemnou podsadou. Na hlavě, uších, tlapách a končetinách je krátká. Zbarvení je bílé nebo slonovinové.

Klasifikace FCI

Skupina 1- pastevecká a ovčácká plemena, sekce 1- ovčáčtí psi. Bez pracovní zkoušky.

Základní péče o psa

Kuvaszova hustá srst stačí občas důkladně vykartáčovat. V období línání je třeba každodenního kartáčování. Má samočisticí srst a tak časté koupání není na místě. Kuvasz nemá nijak zvýšenou potřebu pohybu. Pokud máte velký pozemek postačí mu jeho kontrolní obchůzky. Jinak je třeba vyrazit častěji na procházky. Není to pes pro začátečníky. Jeho výchovu nezvládne každý. Je třeba k němu přistupovat vyrovnaně, klidně, ale důsledně. Tvrdá výchova je nežádoucí. Kuvasz je velice nenáročný na ubytování, postačí mu přístřešek nebo suchá bouda a může být celoročně venku. Špatně snáší kotce, protože potřebuje neustále kontrolovat pozemek.

Historie plemene kuvasz

Kuvasz nejspíše přišel do Maďarska v 12. století společně s Kumány, nomádskými tureckými pastevci. Byl jimi používán k ochraně stád, později hlídal obydlí a hospodářské usedlosti. První zmínka o plemeni pochází ze 17. století. Jméno vzniklo z tureckého slova kavas či kawasz, které znamená ozbrojená stráž. V době krále Matyáše (1458-1490) byli používáni k lovu. Od Tibetu až po Španělsko najdeme mnoho plemen velmi podobných kuvaszovi, dokonce i se stejným pracovním vytížením. Tibetský pes, kavkazský ovčák, anatolský pastevecký pes, slovenský čuvač jsou kuvaszovi vzhledově velmi podobní, vesměs mají světlé zbarvení a hustou srst.

VIDEA plemene kuvasz

Pro videa s plemenem kuvasz klikněte ZDE

FCI
Ovčáci a honáčtí psi
Využití
Služební plemena
Velikost
Velká plemena
Původ plemene
Maďarsko
Výška v kohoutku
66 – 76 cm
Hmotnost v dospělosti
37 – 62
Věk
12 – 14 let
Délka srsti
střední
Péče o srst
nepravidelná
Vztah k dětem
velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatum
velmi dobrý
Náročnost na výchovu
náročný
Náročnost na pohyb
náročný
Vhodné prostředí
předměstí, venkov
Využití psa
společník
Časová náročnost
minimálně 4 hodiny
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]