Lhasa Apso

Povaha plemene

Veselý, sebevědomý. Čilý, neohrožený, poněkud se stranící cizích lidí.

Lhasa apso je typický společenský pes vhodný do bytu. Miluje svého majitele a dokáže k němu velmi přilnout. Inteligence ani sebevědomí mu rozhodně nechybí a je výborný hlídač.

Lhasa apso je malý pes s velkou osobností. Umí být tvrdohlavý, ale také velmi přítulný a mazlivý – hlavně ve štěněčím věku, ale musí být dobře vychováván. Jeho chování musí získat včas jasné bariéry, aby později nedocházelo mezi lidmi a psem ke zbytečným nedorozuměním. Prvním krokem k úspěchu je začít s výchovou včas, druhým je vždy udržovat správný poměr přísnosti a důslednosti a zároveň i přízně a lásky.

Dobře vychovaný Lhasa apso je skvělý pes pro rodiny s dětmi i pro straší lidi. Je příjemným a velice bystrým společníkem. Velice se hodí pro sport, jako je agility.

Popis Lhasa apso

Jedná se o malé plemeno. Ideální výška psa je 25,4 cm, fenka může být o něco menší. Váha by se u obou měla pohybovat mezi 6 – 7 kg.

Lhasa apso je souměrný pes s pevnou stavbou těla a bohatým osrstěním i v obličejových partiích. Srst by měla mít slabší podsadu. Krycí srst je dlouhá a hustá. Měla by být hrubší, ale rovná. Zbarvení srsti je podle standardu zlaté, pískové, medové, tmavě šedé, břidlicové, kouřové, dvoubarevné, černé, bílé nebo hnědé. Všechny barvy jsou stejně hodnotné.“

Klasifikace FCI

Číslo standardu je 227 / 02. 04. 2004 / GB. Zařazení v FCI je do skupiny IX. – Společenská plemena a toy, sekce 5 – Tibetští psi. Bez pracovní zkoušky. Oficiální zkratka v ČR: LA.

Základní péče o psa

Na první pohled se může zdát, že péče o srst Lhasa apso je náročná (zvláště u mladých psů je dobré srst rozčesávat každý den), později ale bohatě postačí pravidelná úprava srsti jednou týdně. Srst je možné balíčkovat nebo jinak natáčet, ale není to potřeba. Koupel jedenkrát měsíčně bohatě stačí. Při pravidelné péči zkontrolujte psovi také uši, ve kterých mohou růst chloupky. Je potřeba je vytrhnout, tím předejdeme zánětu zvukovodu.

Při výběru štěněte pozor na výšku rodičů, psi u nás mají tendenci růst do vyšší výšky, než popisuje standard. Také se liší pohybem, který by měl být „uvolněný a bezstarostný“, rovněž se horší kvalita srsti.

Pozor na váhu, Lhasa apso mívají dobrý apetit a následkem toho i problémy s nadváhou. To rozhodně nepřispívá k jejich radosti, ke kráse, ani ke zdraví.

Historie plemene Lhasa apso

Plemeno Lhasa apso pochází z Tibetu a jeho historie se datuje do doby asi 800 let př. n. l. Zde si žije svůj vlastní život jako Apso sent-kte, to znamená štěkající lví strážní pes. Nesměl být prodán, pouze darován. Proto se dostal do Evropy poměrně pozdě, v roce 1928. Plemeno bylo uznáno ještě o něco později. Hned si ale našlo své příznivce. Chovatelé se zaměřili hlavně na srst, která se stále prodlužuje. Dnes je to po celém světě oblíbené společenské plemeno.

VIDEA plemene Lhasa apso

Pro videa s plemenem Lhasa apso klikněte ZDE

FCI
Společenské a toy psi
Využití
Dekorativní psi
Velikost
Malá plemena
Původ plemene
Tibet
Výška v kohoutku
25 cm cm
Hmotnost v dospělosti
5 – 7 kg
Věk
12 – 14 let
Délka srsti
dlouhá
Péče o srst
pravidelná
Vztah k dětem
dobrý
Vztah k ost. zvířatum
dobrý
Náročnost na výchovu
náročný
Náročnost na pohyb
nenáročný
Vhodné prostředí
jakékoliv
Využití psa
společník, pro seniory
Časová náročnost
minimálně 4 hodiny
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]