Luisianský leopardí pes

(catahoula, Louisiana Catahoula dog dog)

Povahna plemene

Luisianský leopardí pes je všestranné pracovní plemeno. Je to nezávislý a neohrožený pes plný energie. Je pracovitý, vytrvalý a nesnáší nudu. Posláním plemene je nahánění dobytka, ale je také výborný stopař a spolehlivý hlídač. Oblíbili si ho zvláště rančeři a farmáři, protože dokáže udržet krok s koňmi, má silné teritoriální cítění a odhodlaně brání svoje stádo. Není agresivní a miluje své lidi.

U nás toto plemeno zatím není příliš rozšířeno, ale i tak má řadu příznivců, kteří ho obdivují jako krásného a netradičního psa s výjimečnými vlastnostmi a schopnostmi.

Popis leopardího psa

Leopardí pes má v kohoutku 56 – 66 cm, fenka může mít 51 – 61 cm. Délka srsti by měla být krátká až středně dlouhá. Leopardí barvě se dává přednost. Může být modrá, šedá, černá, játrová, červená, bílá a skvrnitá. Znaky mohou být černé, bílé, tříslové, červené nebo žlutohnědé. Jednobarevné zbarvení je přijatelné černé, žluté, červené a čokoládové.

Hlava luisianského leopardího psa je mohutná, se silnou tlamou. Upřednostňují se modré oči, ale možná je jakákoli barva. Oči nemusí být stejné.

Pohyb je plynulý, nenucený a živý. Pes působí silně a elegantně.

Klasifikace FCI

Mezinárodní kynologická federace (FCI) toto plemeno neuznala. Zemí původu jsou Spojené státy americké/Louisiana. Číslo standardu je 944. Oficiální zkratka v České republice je LC. Další názvy plemene jsou Louisiana Catahoula dog, Luisianský leopardí pes.

Základní péče o psa

Před pořízením plemene, jakým je i catahoula, je nutné zvážit několik důležitých věcí. Pro toto plemeno je velice důležitý prostor a pohyb. Vyžaduje denní program, který ho zaměstná po fyzické stránce, ale připraví mu i nové podněty. Chovat takového psa většinu dne v bytě je prakticky nemožné. Ale ani pobyt na zahradě bez nějaké konkrétní činnosti není pro tohoto psa vhodný.

Pokud nevlastníte zrovna ranč s dobytkem, neznamená to, že u vás čiperný pes nebude šťastný. Existuje mnoho možností, jak mu zajisit dostatek pohybu a zábavy. V Americe se luisianský leopardí pes velice osvědčil v agility. Je oblíbeným psem majitelů koní, rád vás doprovodí i na kole či kolečkových bruslích, je velice vhodný pro cannicross a dog-trekking. Jednoduše všude tam, kde může využít svoji jedinečnou vytrvalost a houževnatost.

Velice důležité je vštípit psu odmalička jasná pravidla a udržovat si neustále dominantní pozici. U plemena této velikosti a síly je ztráta kontroly a respektu psa velký problém. Dospělý a dobře vychovaný pes svého majitele miluje, brání ho a nechá si líbit všechno. Coby dobytkářský pes se ale luisianský leopardí pes musel umět sám rozhodovat a mít dost sebevědomí a odhodlání. To jsou samozřejmě pozitivní vlohy, které „zaručují“ velkou inteligenci a širší možnosti využití. Oproti plemenům s nižší inteligencí a praktickým využitím to s sebou ovšem nese riziko, že ho nezkušený majitel zcela nezvládne. K výchově i výcviku je vždy potřeba přistupovat s citem, láskou, ale také důrazem a důsledností.

Historie plemene louisianský leopardí pes

Luisianský leopardí pes nebo catahoula dog pochází, jak název napovídá, z okolí jezera Cathoula ve státě Louisiana. Jak plemeno vzniklo, není stále jasné. Podle jedné z teorií jde původně o křížence vlků se španělskými mastify, další teorie uvádí vliv francouzského beaucerona.

Bílí osadníci používali luisianského psa k lovení různé zvěře. Později sloužil hlavně k nahánění dobytka a k ochraně rodiny a majetku. V těchto disciplínách byl a je catahoula stále výborný.

VIDEA plemene luisianský leopardí pes

Pro videa s plemenem luisianský leopardí pes klikněte ZDE

FCI
Neuznaná plemena
Využití
Služební plemena
Velikost
Střední plemena
Původ plemene
USA
Výška v kohoutku
50 – 66 cm
Hmotnost v dospělosti
25
Věk
10 – 12 let
Délka srsti
krátká
Péče o srst
nepravidelná
Vztah k dětem
dobrý
Vztah k ost. zvířatum
dobrý
Náročnost na výchovu
velmi náročný
Náročnost na pohyb
velmi náročný
Vhodné prostředí
předměstí, venkov
Využití psa
společník
Časová náročnost
půl dne
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 1 Průměrně: 5]