Lvíček

Povaha plemene

Lvíček je přítulné, milé a nekonfliktní plemeno. Je to inteligentní a přátelský společník. Plně respektuje lidskou autoritu a nemá s ní problém. Je to ideální pes do bytu. Život ve městě pro něj není problém. Lvíček je schopný a ochotný přizpůsobit se požadavkům majitele.

S lvíčkem můžete běhat, tančit, skákat, jezdit – sport mu zvedne náladu. Pohybuje se lehce, rychle a hbitě. Dokáže skvěle skákat a koordinovat své pohyby. Majitelé těchto psů mluví o tom, že způsobem, jakým se pohybují, a trasou, po které se pohybují, připomínají spíše kočku.

Na druhou stranu toto plemeno pohyb nutně nevyžaduje. Lvíček se spokojí i s tím, že ho na pár minut vypustíte na trávník před domem. Pokud vám pak bude moci usnout na klíně, bude spokojený. Je velice citlivý a vnímavý, dobře ovladatelný a za všech okolností bývá klidný.

Popis lvíčka

Pes i fenka by měli vážit přibližně 6 kg, a to při výšce 26 až 32 cm v kohoutku. Toleruje se rozdíl 1 cm. Srst je bez podsady, dlouhá, hedvábná a vlnitá. Charakteristický lví sestřih je povinný při vystavování.

Celkově působí živě a vesele, s inteligentním výrazem. Pohyb je pyšný a rázný, hlava nesena hrdě vzhůru. Při pohybu je dobře vidět hříva.

Klasifikace FCI

Lvíček patří podle standardu FCI do skupiny IX – Společenští psi, sekce 1 – Bišoni a příbuzná plemena bez pracovní zkoušky. Číslo standardu je č.233/ 2. 4. 2004. Zemí původu je Francie. Oficiální zkratka v ČR je LEO. Další názvy plemene jsou Little Lion Dog, Lvíček, Petit Chien Lion.

Základní péče o psa

Pro Lvíčka je typický lví sestřih. Zadní polovina těla se stříhá na 2 – 3 mm, kromě bambulek na packách. Přední packy jsou ostříhány od zápěstí po loket. Na ocásku se nechává pouze bambule na konci. Neostříhaná srst nesmí být nijak upravovaná. Tento sestřih se používá již od 16. století.

Pokud chcete vypěstovat vašemu lvíčkovi opravdu krásnou lví srst, věnujte dostatek času kartáčování. Praktické je naučit psa česání vleže na boku. Měl by si nechat důkladně ošetřit všechna místa. Pravidelným kontrolováním předejdete plstnatění, v nejhorším případě ustřižení srsti. K lepšímu rozčesávání a zlepšení kvality srsti se doporučují různé kosmetické přípravky pro psy.

Historie plemene lvíček

Nejstarší lvíčkové jsou vytesaní ve zdech Amienské katedrály, která pochází ze 13. století. Ještě o několik století později se lvíček, coby umělecký motiv, objevuje na tapiseriích a obrazech. Byl oblíbeným společníkem dam z vyšší společnosti. V 18. stol. byl velice přesně popsán Buffonem, který ho vyzdvihuje jako psa vzácného a zvláštního.

S úpadkem aristokracie klesla lvíčkova popularita a během 2. světové války plemeno téměř vymřelo. Tehdy se majitel jedné chovatelské stanice v Bruselu rozhodl svoje psy vyhodit na ulici. Naštěstí se jich ujala madame Bennertová, které se podařilo chov lvíčků zachovat.

Ještě v 60. letech byl lvíček uveden v Guinessově knize rekordů jako nejvzácnější plemeno světa. V současnosti je lvíček stále považován za vzácné plemeno. V ČR ho odchovává jen několik chovatelských stanic.

VIDEA plemene lvíček

Pro videa s plemenem lvíček klikněte ZDE

FCI
Společenské a toy psi
Využití
Dekorativní psi
Velikost
Malá plemena
Původ plemene
Francie
Výška v kohoutku
26 – 32 cm
Hmotnost v dospělosti
6 kg
Věk
12 – 16 let
Délka srsti
dlouhá
Péče o srst
pravidelná
Vztah k dětem
velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatum
velmi dobrý
Náročnost na výchovu
nenáročný
Náročnost na pohyb
nenáročný
Vhodné prostředí
jakékoliv
Využití psa
společník, pro seniory
Časová náročnost
půl dne
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]