Malý münsterlandský ohař

Povaha plemene

Malý münsterlandský ohař je inteligentní, poslušný a mírumilovný pes. Má pozitivní vztah k životu a nekomplikovanou a veselou povahu. Je to neúnavný a houževnatý pracovník, doma se však chová klidně. Je velmi oddaný svému pánovi a celé rodině. Malý münsterlandský ohař si obvykle velmi dobře rozumí s dětmi, jinými psy nebo domácími zvířaty. K cizím lidem se chová přátelsky, ale děje-li se něco podezřelého, rozštěká se. Moc dobrý hlídač však není, štěkáním to většinou i skončí. Miluje aportování a také velmi rád plave. Dobře se bude cítit i ve městě, ale je potřeba mu zajistit dostatek pohybu.

Popis malého münsterlandského ohaře

Malý münsterlandský ohař dorůstá výšky 52 – 56 cm (psi), feny 50 – 54 cm a dosahuje váhy okolo 15 kg. Průměrná délka je 13-14 let. Suchá hlava je mírně klenutá, lebka nesmí být příliš široká. Malé hluboko posazené oči mají nejlépe tmavohnědou barvu. Silná tlama je rovná a dlouhá, nosní houba je čistě hnědá. Vysoko nasazené uši jsou široké a na koncích zašpičatělé. Jsou svěšené a přiléhají k hlavě. Hruď má hlubokou, hřbet je kratší nebo středně dlouhý. Bedra jsou široká a silná. Středně dlouhý ocas je nošen rovně, jeho poslední třetina může být mírně ohnutá vzhůru. Rovné nohy mají kompaktní a okrouhlé tlapky. Toto plemeno dospívá až ve třech letech. Srst malého münsterlandského ohaře je středně dlouhá, hladká, rovná nebo může být i mírně zvlněná. Zbarvení je hnědé s bílou nebo bílá s hnědou.

Klasifikace FCI

Skupina 7 – ohaři, přinašeči a slídiči. Sekce 1 – ohaři s pracovní zkouškou.

Základní péče o psa

Srst je třeba dvakrát týdně kartáčovat a česat. Občas se v hnědých částech objeví světlejší chlupy. Jedná se o starou srst a je třeba ji trimovat. Kontrolujte zvukovod a odstraňujte přebytečné chlupy, abyste předešli zánětům. Malý münsterlandský ohař rád vyhoví svému pánovi a snadno chápe. Potřebuje laskavou a důslednou výchovu. Toto plemeno je v první řadě loveckým psem, který potřebuje dostatek pohybu a pracovního vyžití. Berte jej na delší procházky a nechejte ho aportovat nebo si zaplavat. Na počasí tento pes moc nedbá. Rád si zaplave jak za slunečného dne, tak v dešti. Proto toto plemeno je optimální lovecký výcvik, stejně dobře se však uplatní v obratnosti nebo míčových hrách.

Historie plemene malý münsterlandský ohař

Malý münsterlandský ohař vznikl v Německu v kraji Münsterland v 20. století. Tento univerzální lovecký pes pochází ze zbylých jedinců starého sokolnického psa zkříženého s dalšími evropskými, loveckými psy. Tento tzv. ptačí pes se měl původně používat na lovu společně se sokoly a sítěmi, ale než se ho podařilo ve 20. století znovu vyšlechtit, jeho přežití záviselo na tom, zda bude chován jako společník. O jeho opětovné vyšlechtění se zasloužil především Edmond Lenský, který roku 1912 založil klub Malého münsterlandského ohaře.

VIDEA s plemenem malý münsterlandský ohař

Pro videa s plemenem malý münsterlandský ohař klikněte ZDE

FCI
Ohaři
Využití
Lovecká plemena
Velikost
Střední plemena
Původ plemene
Německo
Výška v kohoutku
52 – 54 cm
Hmotnost v dospělosti
14,5 – 15,5
Věk
13 – 14 let
Délka srsti
střední
Péče o srst
pravidelná
Vztah k dětem
velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatum
velmi dobrý
Náročnost na výchovu
náročný
Náročnost na pohyb
náročný
Vhodné prostředí
jakékoliv
Využití psa
společník, lovecký
Časová náročnost
půl dne
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]