Manchester teriér

Povaha plemene

Tento, pro nás trochu netradiční zástupce z říše teriérů, svou krev rozhodně nezapře. Manchester teriér je temperamentní, ostražitý, veselý a kurážný. Jeho nezávislost, vysoká inteligence, ostražitost a odhodlání dosáhnout svého z něj činí výjimečného psa, skvělého společníka, ochránce a sportovce.

Popis manchester teriéra

Manchester teriér je středně velký, spíše menší pes, silný a elegantní. Stavbou těla i barvou připomíná zmenšeného dobrmana, jehož je pravděpodobně předkem.  Fenky dorůstají výšky kolem 38 cm, psi 40 až 41 cm, přičemž váží 7 až 10 kg. Hlava je úzká a plochá s protáhlým čenichem. Uši ve tvaru „V“ jsou zdvižené a překlopené zpět k hlavě. Oči jsou malé, tmavé a spíše zapadlé.  Tělo manchester teriéra je štíhlé, výrazněji osvalené pouze v zadní polovině. Standard barva srsti je jantarově černá se sytým mahagonovým pálením. Jinak řečeno je černý, jen na některých místech „prosvítá“ hnědá, barvy ale musí být jasně oddělené. Vytváří tak typickou kresbu obličeje – 2 světlé skvrny nad očima, větší na lících a také na nohách a v tříslech.  Srst má manchester teriér krátkou, pevnou a lesklou. Přiléhá těsně k tělu a je velice hladká, takže chrání psa před nachytáním různých nečistot. Když už se zamaže, lehce se očistí, jinak o ni není třeba příliš pečovat.

Klasifikace FCI

Číslo standardu: č. 71 / 24. 6. 1978, země původu/patronát: Velká Británie, zařazení v FCI: FCI III. Teriéři, sekce č. 3.1 Velcí a střední teriéři, pracovní zkouška: ne, oficiální zkratka v ČR: MT, názvy plemene: Manchester teriér, Manchester Terrier

Základní péče o psa

Získat bystrého a pohotového přítele není to samé, jako koupit si štěně – natožpak štěně teriéra! Na vzájemném vztahu a respektu se musí někdy pracovat dlouho, velmi trpělivě a s pochopením. Teriéří poťouchlost a vypočítavost je mu vlastní. Ke spokojenému soužití jsou potřeba alespoň dva: dobře vedený pes se správnou mírou respektu k majiteli a důsledný a trpělivý majitel, který psovi věnuje čas a energii.  Existuje velice jednoduchý lék na „zlobení“ všeho druhu: akce, práce zábava. Nudící se pes zlobí, protože má po dlouhém odpočinku mnoho energie. Jeho chytrá hlavička vymýšlí originální nápady, jak se zabavit. Jeho nápadům se přinejlepším s nadhledem zasmějete, ale vaše trpělivost bude zkoušet, dokud nenarazí – buď na vaši vůli, nebo rezignaci. Chcete trávit svůj volný čas aktivně se psem? Nebudete litovat, že máte doma právě manchester teriéra.  V opačném případě je lépe poohlédnout se po jiném plemeni.

Historie plemene manchester teriér

Manchester teriér je jedním z nejstarších teriéřích plemen. Počátek jeho vývoje sahá kamsi do středověku a prvně byl detailně popsán už v roce 1800 Syndenhamem Edwardsem v díle Cynographia Britannica, čímž se plemeno stalo prvním teriérem britských ostrovů. Do roku 1879 je nazýván English Terrier. O rok později získává název Manchester terrier, jelikož u psů z Manchesteru byla zachována původní podoba. Plemeno se spolu s jinými vydělilo v polovině 19. stol z Old English Terriera a má velice blízko například k bulteriérovi, anglickému toy teriérovi a dalším. Původnímu staroanglickému teriérovi je dnešní manchester teriér nejblíže. Těmto psům se kvůli zbarvení říkalo black and tan – pod tímto názvem se dostali do Ameriky už roku 1887 a získali si velkou oblibu. Obdobné plemeno evropského kontinentu je německý pinč.

VIDEA plemene manchester teriér

Pro videa s plemenem manchester teriér klikněte ZDE

FCI
Teriéři
Využití
Lovecká plemena
Velikost
Střední plemena
Původ plemene
Anglie
Výška v kohoutku
38 – 41 cm
Hmotnost v dospělosti
5,5 – 7, 5
Věk
13 – 14 let
Délka srsti
krátká
Péče o srst
nepravidelná
Vztah k dětem
velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatum
dobrý
Náročnost na výchovu
nenáročný
Náročnost na pohyb
nenáročný
Vhodné prostředí
jakékoliv
Využití psa
společník, lovecký
Časová náročnost
minimálně 4 hodiny
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]