Mexický naháč

(Xoloitzquintle, xolo )

Povaha plemene Mexický naháč

Mexický naháč je klidný nebojácný pes, od přírody šťastný a veselý. Dospělý xolo, jak se mu také říká, je zvíře spíše tiché a klidné. Vrčí a vyje pouze, je-li vyprovokováno, což v žádném případě neznamená, že pes má smutnou nebo zbabělou povahu. Pes má být šťastný, ostražitý, inteligentní. Mexický naháč je skvělý hlídač. Štěňata mají, na rozdíl od dospělých jedinců, výrazně kratší nohy a tupý čenich. Také bývají hlučnější, ale později se zklidní. Pes většinou lpí na jednom majiteli, ačkoli zbytek rodiny a další zvířata respektuje také.

Popis mexického naháče

Mexický naháč na první pohled upoutá zcela chybějící srstí. Existují dvě variety plemene xolo hairless a coated. Ideální hairless nemá žádnou srst, tito psi jsou více ceněni, ale přítomnost chomáče krátkých, řídkých vlásků na temeni a v týle je obvyklá. Mexický naháč má hladkou kůži, jemnou, měkkou, na dotek a velice teplá, okolo 40°C. Barva kůže by měla být co nejtmavší a jednobarevná, povolují se ale i drobnější skvrnky. Existují tři varianty tohoto plemene, lišící se pouze velikostí. Celkově jsou diskvalifikováni psi a feny v kohoutku větší než 60 cm nebo menší než 25 cm.

  • Standardní velikost 45 – 55 cm
  • Střední velikost 35 – 45 cm
  • Miniaturní velikost 25 – 35 cm

Klasifikace FCI

Číslo standardu: č. 234 / 22. 04. 1996, země původu/patronát: Mexiko, zařazení v FCI: FCI V. špicové a primitivní plemena, sekce č. 6 původní plemena, pracovní zkouška: ne, oficiální zkratka v ČR: MEN

Názvy plemene: Mexický naháč, Mexičan Hairless, Xoloitzcuintle, Xolo, Chien nu Mexican.

Základní péče o psa

Kůže naháče je velice jemná a citlivá, je proto nutné o ni pečovat. Mexickému naháčovi nedělá dobře chladno. Na prudkém slunci se může spálit.

Historie plemene mexický naháč

Existují dvě základní teorie, zabývající se původem mexického naháče. Podle jedné pochází z Číny a je potomkem čínského chocholatého psa. Podle druhé teorie pochází přímo z Mexika, anebo se tam dostal z Peru, jeho předkem by byl tedy Peruánský naháč.  Aztékové tyto psy považovali za dar od Boha jménem „Xolotl“ a používali ho k různým rituálům. Jeho úkolem bylo převádět duše na druhý břeh.  Naháčovo hřejivé tělo prý léčilo nemoci jeho pána.

VIDEA plemene mexický naháč

Pro videa s plemenem mexický naháč klikněte ZDE

FCI
Špicové
Využití
Služební plemena
Velikost
Střední plemena
Původ plemene
Asie/pes Aztéků
Výška v kohoutku
35 – 58 cm
Hmotnost v dospělosti
13,5 – 16 kg
Věk
12 – 15 let
Délka srsti
bez srsti
Péče o srst
denní
Vztah k dětem
dobrý
Vztah k ost. zvířatum
dobrý
Náročnost na výchovu
nenáročný
Náročnost na pohyb
nenáročný
Vhodné prostředí
jakékoliv
Využití psa
společník, hlídací
Časová náročnost
půl dne
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]