Minoritský karpatský ovčák

Povaha plemene Minoritský karpatský ovčák

Jedná se o klidného, vyrovnaného a stálého psa. Minoritský karpatský ovčák je velmi odvážný a účinný bojovník proti případným zvířecím nepřátelům přicházejícím si pro kořist (mědvědi, vlci, rysi). K cizincům bývá opatrný, ale naopak má rád děti.

Popis plemene Minoritský karpatský ovčák

Jedná se o velkého psa, ale nikdy ne těžkého. Je energický a zkrátka velkolepý. Srst je dlouhá a dobře přiléhající k hlavě, tělu i končetinám. Psi jsou obvykle vyšší než feny.

Důležitými proporcemi jsou poměr délky těla a výšky v kohoutku, který má být 11:10. Hloubka hrudníku by měla být rovna přibližně polovině výšky v kohoutku. Tlama je potom mírně kratší, než mozkovna. Mozkovna psa je střední šířky, mírně klenutá. Stop je nepříliš výrazný. Tlama je trochu kratší než mozkovna, směrem k nosu se postupně zužuje. Pysky jsou pevné a silně pigmentované. Čelisti jsou silné, zuby vytváří silný nůžkový skus. Uši jsou poměrně vysoko nasazené tvoříce písmeno „V“ s lehkým zaoblením, 10 až 15 cm dlouhé, těsně přiléhající k lícím. Krk je středně dlouhý, široký a silný, bez patrného laloku. Trup je dobře vyvinutý, hřbetní linie pevná a rovná. Kohoutek je mírně patrný. Hřbet je rovný a pevný, bedra jsou široká, středně dlouhá a osvalená. Záda jsou osvalená, mírně se svažující k ocasu. Spodní linie je lehce vtažená. Ocas minoritského karpatského ovčáka je vysoko posazený. V klidu je volně visící, při vzbuzené pozornosti, nebo pokud je pes v akci, je ocas nesen výše, mírně zahnutý, nikdy však není stočen nad hřbet. Kupírování je zakázáno. Přední končetiny jsou při pohledu ze strany i zepředu posazeny výše. Plece jsou střední délky, šikmé, dobře osvalené a perfektně přiléhající. Nadloktí je střední délky a dobře osvalené. Lokty přiléhají k tělu, nevytáčejí se ven. Předloktí je dostatečně dlouhé, silné a svalnaté. Tlapky jsou oválné, masivní, prsty jsou dobře sevřené a okrouhlé, nehty mají popelavě šedou barvu. Pánevní končetiny jsou velmi svalnaté a silné, při pohledu zezadu rovnoběžné a rovné. Stehna jsou široká a velmi osvalená. Lýtka jsou dlouhá, svalnatá, kosti silné. Přítomnost paspárků by neměla být na škodu. Tlapy jsou o něco delší než přední.

Kůže tohoto ovčáka je silná, těsně přiléhající. Srst je hrubá, bohatá především na hlavě a těle, s minimální délkou 10 cm, na končetinách potom kratší. Základní barva je dobře definovaná s černými nebo šedými znaky. Hlavní barvou Minoritského karpatského ovčáka je bílá nebo šedá.

Minimální výška u psů je 70 cm, u fen je minimální výška 65 cm. Hmotnost musí být odpovídající k velikosti.

Klasifikace dle FCI

Minoritský karpatský ovčák patří do první skupiny – Ovčáci a honáčtí psi, sekce 1 – ovčáci; bez pracovní zkoušky.

Stručná historie

Minoritský karpatský ovčák byl vybrán z přírodního plemene karpatských hor, zásadním důvodem byla užitečnost. Toto plemeno se hlavně v Rumunsku těší velkému počtu nadšenců hlavně díky jeho vitálnímu vzhledu. Standard plemene byl vypracován Rumunskou kynologickou společností roku 1981.

Videa plemene Minoritský karpatský ovčák

Pro videa s plemenem Minoritský karpatský ovčák klikněte ZDE.

FCI
Ovčáci a honáčtí psi
Využití
Pastýřská plemena
Velikost
Velká plemena
Původ plemene
Rumunsko
Výška v kohoutku
psi 70cm, feny 65cm cm
Hmotnost v dospělosti
dle velikosti
Věk
12 – 13 let
Délka srsti
dlouhá
Péče o srst
pravidelná
Vztah k dětem
dobrý
Vztah k ost. zvířatum
dobrý
Náročnost na výchovu
nenáročný
Náročnost na pohyb
náročný
Vhodné prostředí
předměstí, venkov
Využití psa
ovčácký pes
Časová náročnost
0
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]