Modrý gaskoňský baset

Povaha plemene

Modrý gaskoňský baset má své kouzlo, zajímavou osobnost a příjemnou a veselou povahu, není s ním nuda. Je velice živý, čilý, mrštný, plný radosti a nadšení z pohybu. Je nezávislý a dokáže být dost svéhlavý. Zajímavý pach pro něj může být důležitější, než váš povel, nicméně je to pes mírný, laskavý a milující celou rodinu. Toho si, i přes nedostatek informací a slabé účasti na výstavách, už stačila všimnout širší veřejnost, proto se tito psi stávají stále častěji domácími mazlíčky. Baset je pes značně společenský. Rád je v kontaktu s lidmi za každé situace a roli rodinného psa zvládá velice dobře. Snáší se s dětmi i dalšími domácími mazlíčky. Je velice vděčný za pohlazení nebo pochvalu.  Co se týče loveckých vloh, je ideální k nahánění zvěře lovci. Je sice expertem přes králíky, ale hravě nahání i vysokou a černou zvěř. Svým vzhledem a pohybem zvířata neděsí. Je mrštný, vytrvalý, odolný vůči nepříznivým podmínkám. Má zvučný hlas.

Popis modrého gaskoňského baseta

Gaskoňský baset má všechny znaky svých podstatně větších předků , ale mnohem kratší nohy – poměr výšky a délky je 5 : 8.  Výška v kohoutku se pohybuje od 34 do 38 cm. Vzhledově se pes rovněž velice podobá větším příbuzným. Má krátkou rovnou srst „modré“ barvy –  černé a bílé chlupy jsou celkově promíšené (bělouš), což psu dává břidlicově modrý odstín. Jsou povoleny i černé plotny většího či menšího rozsahu. Dvě černé plotny (maska) jsou vždy umístěny po obou stranách hlavy, pokrývají uši, jsou rozloženy okolo očí.  Pevná záď a silné nohy z něj dělají pevného a silného psa,  který se výkonem vyrovná psům většího vzrůstu.

Klasifikace FCI

Číslo standardu:  č. 35 / 24.01.1996, země původu/patronát: Francie, zařazení v FCI: FCI, sekce č. 1.3 Malí honiči, pracovní zkouška: ano, oficiální zkratka v ČR: BBG, názvy plemene:  Basset bleu de Gascogne, Blue Gascony Basset, Modrý gaskoňský baset.

Základní péče o psa

Ačkoli by se mohlo zdát, že menší krátkonohý pes nevyžaduje příliš pohybu, opak je pravdou. Gaskoňský baset se hýbe rád a pohyb rozhodně potřebuje. Živý a veselý pes nutně potřebuje pohyb a zaměstnání od štěněčího věku a je v zájmu obou stran mu tento pohyb dopřát. Také je nezbytná citlivá, ale důsledná výchova a základní výcvik s důrazem na přivolání. Dobře zvládnuté přivolání a schopnost „přečíst“ nebo odhadnout chování psa vám v budoucnu ušetří mnoho zbytečných starostí.

Historie plemene modrý gaskoňský baset

Modrý gaskoňský baset je staré plemeno, které vzniklo ve Francii. Víme, že tito psi existovali jako samostatné plemeno už na konci 19. stol. Jakým způsobem plemeno vzniklo, to se už asi nikdy nedozvíme. Příbuznost s dalšími plemeny, která mají svůj původ v Gaskoňské oblasti, je evidentní. Velice se podobá velkému a malému modrému gaskoňskému ohaři. Slovem basset Francouzi označují psi s krátkýma nohama, délka nohou je hlavním rozdílem mezi gaskoňskými loveckými psy. U nás je chov tohoto plemene zatím vzácností. Plemeno není nijak zvlášť populární ani v zemi původu, kde bylo chováno téměř výhradně k jeho původnímu úkolu – doprovázet lovce se střelnou zbraní, nadhánět samostatně, nebo ve smečce.

VIDEA plemene modrý gaskoňský baset

Pro videa s plemenem modrý gaskoňský baset klikněte ZDE

FCI
Honiči a příbuzné typy
Využití
Lovecká plemena
Velikost
Malá plemena
Původ plemene
Francie
Výška v kohoutku
34 – 38 cm
Hmotnost v dospělosti
16 – 18 kg
Věk
12 – 13 let
Délka srsti
krátká
Péče o srst
nepravidelná
Vztah k dětem
velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatum
velmi dobrý
Náročnost na výchovu
nenáročný
Náročnost na pohyb
náročný
Vhodné prostředí
jakékoliv
Využití psa
společník, lovecký
Časová náročnost
půl dne
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]