Německý pinč

(Deutscher Pinscher, German Pinscher, Standardní pinč)

Povaha plemene

Je to velmi pohyblivý a energický pes. Jeho charakter obsahuje především hravost a veselost. Německý pinč je velmi temperamentní pes, který hýří pozorností a neustálou aktivitou. Po svých předcích německý pinč zdědil ostrost a sebevědomí, proto také dobře hlídá.

Tento pinč je velmi pozorným společníkem v každodenním životě. Nic mu neunikne a především dává pozor na svého pána. Jako společník vám dokáže zvednout náladu svou neustálou aktivitou a hravostí. Jako hlídač vám i přes svůj malý vzrůst dokáže nahnat strach.

Popis německého pinče

Německý pinč je středně velký pes. Má kvadratickou stavbu těla, která působí elegantním a atletickým dojmem. Klínovitou hlavu má pinč vysoko posazenou. Tlama je dlouhá a zakončená tupou špičkou se středně velkým čenichem. Výrazné a vysoko nasazené uši německého pinče jsou klopené. Kupírování již není povoleno. Krk pinče je svalnatý a dlouhý. Délka těla odpovídá kohoutkové výšce. Ocas je u kořene silný a ke konci se zužuje. Německý pinč má lesklou a krátkou srst. Srst všude dobře přiléhá a je hustá. Typické zbarvení srsti je v základě vždy černé s pálením, ale také rezavé a tmavě hnědé se žlutým pálením a plavé.

V kohoutku měří německý pinč 45 – 50 cm. Váha se pohybuje v rozmezí 14 – 20 kg. Dožívá se 12-14 let.

Klasifikace FCI

Plemeno německý pinč patří podle standardu FCI do skupiny 2. – Pinčové a knírači, molossoidní plemena a švýcarští salašničtí psi, sekce 1 – Pinčové a knírači s pracovní zkouškou. Číslo standardu je 184/ 16. 10. 1995 (Německo). Oficiální zkratka v ČR je NP.

Základní péče o psa

Je to nenáročný pes na prostor i na potravu. Lze ho doporučit zkušenějším chovatelům. Německý pinč je vhodný do bytu, ale potřebuje zajistit dostatek pohybu při procházkách. Srst má pinč nenáročnou na péči. Srst se pouze jednou až dvakrát týdně vykartáčuje a při línání se musí odstraňovat chlupy gumovou rukavicí. Drápky se musí zastříhávat. A také musíme věnovat pozornost jeho zvukovodům. Jinak německý pinč vyžaduje jen stálou společnost svého pána.

 

S výcvikem u německého pinče začínáme brzy. Je to inteligentní pes, který se vše brzy naučí. Ovšem musíme být důslední a přísní. Jinak si sebevědomý pinč vše udělá po svém. Při nesprávné výchově z něj může vyrůst těžko zvladatelný pes a nebo naopak pes, který se všeho bude bát. Proto se pinč spíše hodí do zkušenějších rukou.

Historie plemene německý pinč

Pinč patří mezi nejstarší plemena, která byla v Německu vyšlechtěna. Vznik německého pinče je datován do 19. století, kdy byli pinčové rozšířeni ve dvou variantách (hrubosrstý a hladkosrstý). Tito pinčové se užívali k práci především na venkově. Hlídali majetek svého pána. Německý pinč žil převážně ve stájích, a tak se mu říkalo stájový pinč. Hladkosrstý pinč byl předkem trpasličím pinčům, dobrmanům a rakouským pinčům. První popis německého pinče pochází z roku 1836. V současné době se stal německý pinč společníkem člověka.

VIDEA plemene německý pinč

Pro videa s plemenem německý pinč klikněte ZDE

FCI
Pinčové a knírači
Využití
Velikost
Střední plemena
Původ plemene
Německo
Výška v kohoutku
45 – 50 cm
Hmotnost v dospělosti
14 – 20
Věk
12 – 14
Délka srsti
krátká
Péče o srst
pravidelná
Vztah k dětem
velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatum
velmi dobrý
Náročnost na výchovu
velmi náročný
Náročnost na pohyb
náročný
Vhodné prostředí
jakékoliv
Využití psa
společník, hlídací pes
Časová náročnost
min. 4 hodiny
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 1 Průměrně: 1]