Německý špic malý

(Deutscher spitz – Kleinspitz, German Spitz – Miniature Spitz)

„Živý plyšák, který se o Vás postará a bude Vaším milým společníkem.“

Německý špic malý je velmi pozorný pes, kterému nic neunikne. Zvláště ho dráždí cizí lidi a jiní psi. Nebojí se snad ničeho. Ovšem ke svému pánovi je velmi milý a velmi ho miluje. Špic je velmi pozorným, živým a veselým společníkem. Malé děti ho spíše mají za živého plyšáka.

Historie

Německý špic se vyvinul z pasteveckých psů typu špice. První zmínka je z Německa již z roku 1450. Postupným šlechtěním se podařilo získat plemeno německých špiců. Tito špicové jsou chováni jen jako společníci. V dnešní době máme tři druhy německých špiců lišících se jen svojí velikostí. Německý špic je buď velký, střední nebo malý.

Charakter plemene Německý špic

Povahově je to velmi zvláštní pes. Jeho troufalý vzhled vypovídá o všem. Je za každých okolností hravý, pozorný, živý a veselý společník. Je dosti nedůvěřivý k ostatním psům a i k lidem. Proto se osvědčil i jako strážný majetku. Německý špic malý není bázlivý ani agresivní. Má rád děti, ale nechává si od nich odstup. Je vždy sám sebou, ale svému pánovi je oddaný.

Popis

Tělo německého špice malého je symetrické a dobře stavěné. Hlava je vysoko posazená. Špic má krátký rovný čumák. Oči jsou k poměru těla veliké. Uši jsou vysoko posazené a blízko u sebe. Mají trojúhelníkový tvar a jsou hodně osrstěné. Ocas má jako ostatní špicové stočen na zádech. Německý špič malý upoutá naši pozornost především svojí krásnou a hustou srstí, která je tvořena z krycí srsti a podsady. Krycí srst je dlouhá, rovná a stojící. Podsada je krátká, hustá a vlněná. Jen obličej, uši a tlapky jsou pokryty jen krátkou srstí. Zbytek těla a především krk a ocas mají dlouhou odstávající srst. Zbarvení srsti německého malého pinče je velmi variabilní. Základní barvy jsou černá, hnědá, bílá, oranžová, šedá stínovaná a spousta dalších možných variací.

Velikost německého malého špice je v rozmezí 23 – 28 cm. Váha se pohybuje v rozmezí 8 – 10 kg. Špic se dožívá 13 – 15 let.

Plemeno německý špic patří podle standardu FCI do skupiny 5. – Špicové a primitivní typy, sekce 4 – evropští špicové, bez pracovní zkoušky. Číslo standardu je 97/ 05. 03. 1998 (Velká Británie). Oficiální zkratka v ČR je NS.

 

Péče

Tento pes je nenáročný na potravu a pohyb. Chová se především v bytech, protože není zvyklý na nepřízeň počasí. Srst německého špice malého není i přes svoji mohutnost a bohatost příliš náročná na údržbu. Srst nevytváří chuchvalce, ale i přes to je nutné ji pravidelně kartáčovat (jednou týdně a při línání každý den). Samozřejmostí u psů, kteří jsou chováni v bytě, je zastříhávání drápků. Nutná je i péče o uši.

 

Výchova

Německý špic malý je velmi inteligentní zvíře. Ovšem vycvičit ho není snadné a vyžaduje zkušeného chovatele. Pokud je dobře vycvičen stává se z něho velmi dobrý společník.

VIDEA plemene Německý špic malý

Pro videa s plemenem Německý špic malý klikněte ZDE

FCI
Špicové
Využití
Služební plemena
Velikost
Malá plemena
Původ plemene
Německo
Výška v kohoutku
23 – 28 cm
Hmotnost v dospělosti
8 – 10
Věk
13 – 15
Délka srsti
dlouhá
Péče o srst
pravidelná
Vztah k dětem
dobrý
Vztah k ost. zvířatum
dobrý
Náročnost na výchovu
náročný
Náročnost na pohyb
nenáročný
Vhodné prostředí
centrum města, předměstí
Využití psa
společník
Časová náročnost
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]