(Norsk Elghund, Norwegian Elkhound, Norsk Elghund Sort)

„Seveřan s jižním temperamentem.“

Norský losí pes černý je velmi pracovité plemeno. Ke své rodině je velmi pevně připoután. Samostatná a hašteřivá povaha napovídá, že má jiné předky než jeho známější jmenovec. Jinak to jsou skoro identická dvojčata, lišící se pouze srstí.

Historie

Norský losí pes černý je znám už z dávné historie, kdy lovil losy. Jeho předkové pochází z oblasti mezi Norskem a Švédskem. Jako samostatné plemeno byl uznán v roce 1877. V dnešní době je to velmi dobrý společník, lovecký pes a strážce. Norského losího psa černého sotva potkáme jinde než ve Skandinávii.

Charakter

Tento pes je vyrovnaný. Je vhodný i k dětem a překypuje energií. Je to statečný hlídač. Norský losí pes je velmi oddaný svému pánovi. Pro svoji pozornost a energičnost je skvělým strážným.

Popis

Toto plemeno má typickou postavu špice. Kvadratická stavba těla napovídá o jeho velké síle. Tento pes má spíše menší tělo s dlouhýma nohama, které má atletický vzhled. Hlavu má úměrně velkou k velikosti těla. Oči jsou hnědé. Pes má vysoko posazené uši, které jsou vzpřímené a mimořádně pohyblivé. Ocas je stočen a nesen na hřbetě. Hrudník nemá tak hluboký jako jeho příbuzný. Ocas a krk mají delší srst. Jinak je srst krátká a těsně přiléhající, není tak hustá jako u norského losího psa šedého. Barva srsti je u norského losího psa černého zářivě černá. Možné jsou bílé skvrny na tlapách a hrudi.

Velikost norského losího psa černého je v kohoutku u fen 43-46cm a u psů 46-49cm. Váha se pohybuje v rozmezí 17,5-18,5 kg. Dožívá se 12-13 let.

Toto plemeno patří podle standardu FCI do skupiny 5 – špicové a primitivní plemena, sekce 2 – severští lovečtí psi. Zkouška z výkonu je pouze v severských zemích (Švédsko, Norsko, Finsko). Číslo standardu je 268 / 09.08.1999 / GB. Oficiální zkratka v ČR je NLC.

Péče

Norský losí pes černý, stejně jako jeho příbuzný, nevyžaduje zvláštní péči. O srst se staráme především v době línání. Strava by měla být vyvážená a v dostatečné míře. Vyžaduje laskavé, ale někdy i tvrdé zacházení.

 

Výchova

Vychovat norského losího psa není příliš těžké. S laskavostí nejdál dojdeme, ale musíme na něj být i přísní, abychom dokázali zvládnout jeho lovecký pud.

VIDEA plemene Norský losí pes černý

Pro videa s plemenem Norský losí pes černý klikněte ZDE

FCI
Špicové
Využití
Severská plemena
Velikost
Střední plemena
Původ plemene
Norsko
Výška v kohoutku
43 – 49 cm
Hmotnost v dospělosti
17,5 – 18,5
Věk
12 – 13
Délka srsti
krátká
Péče o srst
nepravidelná
Vztah k dětem
velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatum
velmi dobrý
Náročnost na výchovu
nenáročný
Náročnost na pohyb
náročný
Vhodné prostředí
předměstí, venkov
Využití psa
společník, lovecký
Časová náročnost
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]