( Norsk Elghund, Norwegian Elkhound, Grahund, Dyrehund)

„Norský vlk, který je na straně člověčí.“

Norské národní plemeno, norský losí pes šedý, je velmi pracovitý pes. Má svoji hlavu, ale pokud má správného pána, je z něho velmi dobrý a oddaný společník. Všestranné plemeno, které dokáže ohlídat dům, pomáhat na lovu, hlídat stáda a hlavně být dobrým kamarádem.

Historie plemene Norský losí pes šedý

Tento pes je typickým plemenem Norska. Je to starodávné plemeno, které žije ve Skandinávii nejméně 5000 let. Byli to od pradávna univerzální psi, kteří byli určeni především k lovu a pasení losů. V lovu je jedinečný. Norský losí pes šedý má unikátní taktiku lovu. Zvěř zažene na výhodné místo a tam ji drží do příchodu lovce. Také se používají k lovu medvědů, rysů a vlků. Dnes se již tolik k lovu nevyužívá. Je to spíše pes určený na venkov a na hlídání. Dokonce ho norští farmáři využívají k hlídání kuřat a kachen. Současné standardy vznikly v 19. století. Mimo Skandinávii je to pes málo známý.

Charakter plemene

Norský losí pes šedý je sebevědomý ochránce rodiny. Má spoustu energie na rozdávání. Ke členům rodiny je velmi přátelský, proto se do ní velice hodí. Je to pes do nepohody. Nevadí mu špatné počasí. Má vyrovnanou povahu, proto je vhodný i k dětem. Jeho lovecká povaha je patrná z jeho chování. Norský losí pes je velmi cenný společník.

Popis

Norský losí pes šedý je statný a svalnatý pes. Svým vzhledem napovídá, že se jedná o severské plemeno špiců. Má středně velkou postavu. Hlava je v poměru k tělu celkem velká a široká. Oči Elkhounda jsou tmavě hnědé. Uši jsou malé a vysoko posazené, nosí je vztyčené. Končetiny jsou silné a rovné. Tlapy norského losího psa jsou oválné a uzpůsobené k pohybu na sněhu a ledu. Ocas je typicky nesen na zádech a je hustě osrstěn. Široký hrudník a vyklenutá žebra chrání hustá srst. Srst psa je nejdelší na krku a břiše. Zbarvení srsti je šedé s černými konečky. Podsada je světlejší.

Velikost norského losího psa v kohoutku je 49 – 52 cm. Váha se pohybuje v rozmezí 20 – 23 kg. Dožívá se 12 – 13 let.

Standard plemene Norský losí pes

Tento pes patří podle standardu FCI (Mezinárodní kynologická federace) do skupiny 5 – špicové a primitivní plemena, sekce 2 – severští lovečtí psi. Číslo standardu je 242 (Norsko). Oficiální zkratka v ČR je NLS.

Péče

Elghound nevyžaduje nějakou zvláštní péči. O srst se staráme především v době línání. Pokud má dost příležitostí k volnému pohybu, není nutné mu ani stříhat drápky. Strava by měla být vyvážená a v dostatečné míře.

 

Výchova

Vychovat norského losího psa není příliš těžké. S laskavostí nejdál dojdeme. Ale musíme na něj být i přísní, abychom dokázali zvládnout jeho lovecký pud.

VIDEA plemene Norský losí pes šedý

Pro videa s plemenem Norský losí pes šedý klikněte ZDE

FCI
Špicové
Využití
Severská plemena
Velikost
Střední plemena
Původ plemene
Norsko
Výška v kohoutku
49 – 52 cm
Hmotnost v dospělosti
20 – 23
Věk
12 – 13
Délka srsti
krátká
Péče o srst
nepravidelná
Vztah k dětem
velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatum
velmi dobrý
Náročnost na výchovu
nenáročný
Náročnost na pohyb
náročný
Vhodné prostředí
předměstí, venkov
Využití psa
společník, lovecký
Časová náročnost
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 1 Průměrně: 4]