(norvičský teriér, Norwich terrier)

Povaha plemene

„Norvičský teriér je pes, který vyžene svému pánovi chmury z hlavy.“

Norvičský teriér je veselý a živý pes. Je přátelský a odvážný, ale také mazaný a drzý. Je velmi hravý a někdy svéhlavý. Je klidnější než ostatní teriéři. Tito psi dobře vycházejí s ostatními psy i dětmi. Návštěvu sice nejprve hlasitě ohlásí, nicméně brzy si na ni zvykne.

Původně to byl norník, lovecký pes, který se používal pro vyhánění a vyhrabávání zvěře z nor. Dnes je to společenský pes, vhodný do rodiny.

Popis norvičského teriéra

Norvičský teriér je nízkonohý pes, jeden z nejmenších teriérů. Hlavu má poměrně širokou, okrouhlou. Jeho čenich je klínovitého tvaru. Oči má tento norvičský teriér malé, oválného tvaru a mají tmavou barvu. Uši má vztyčené, zašpičatělé, posazené daleko od sebe. Jeho krk je silný, hrudník dlouhý, dobře klenutý. Ocas tohoto psa má střední délku a je vztyčený. Jeho tlapky jsou zakulacené, kočičího tvaru. Srst tohoto teriéra je tvrdá a drátovitá. Na hlavě a na uších kratší. Barva je v odstínech červené, ale může být i slámová, černá s tříslovým pálením a šedě prokvetlá („grizzly“). Velikost feny v kohoutku se pohybuje v rozmezí 25 až 26 cm, váha se pohybuje kolem 5 kg. Norvičský teriér se dožívá průměrně 14 let.

Klasifikace FCI

Tento teriér patří podle standardu FCI do skupiny 3 – teriéři, sekce 2 – nízkonozí teriéři. Číslo standardu je 72 / 02.02.1998 (Velká Británie). Oficiální zkratka v ČR je NOT.

Základní péče o psa

Srst norvičského teriéra se musí pravidelně česat a kartáčovat. Stará a přebytečná srst by se měla vyškubávat. Měly by se také zastřihávat přebytečné chlupy mezi polštářky na tlapkách.

Norvičský teriér se rychle učí. Ovšem výchova by měla být důsledná, protože tito psi bývají někdy svéhlaví.

Historie plemene norvičský teriér

Toto plemeno pochází z okolí města Norwich ve východní Anglii. Vyvinulo se v průběhu 19. století z různých teriérů. Tento pes je blízký příbuzný norfolského teriéra (který se liší klopenýma ušima), od kterého se do samostatného plemena oddělil až v padesátých letech 20. století. V Evropě je norwich teriér vzácný.

VIDEA plemene norwich teriér

Pro videa s plemenem norwich teriér klikněte ZDE

FCI
Teriéři
Využití
Lovecká plemena
Velikost
Malá plemena
Původ plemene
Velká Británie
Výška v kohoutku
25 – 26 cm
Hmotnost v dospělosti
5
Věk
14
Délka srsti
střední
Péče o srst
pravidelná
Vztah k dětem
velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatum
velmi dobrý
Náročnost na výchovu
nenáročný
Náročnost na pohyb
nenáročný
Vhodné prostředí
jakékoliv
Využití psa
společník
Časová náročnost
půl dne
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]