(Norwegian Lundehund, Norsk Lundehund)

Povaha plemene

„Norský lundehund je bývalý lovec ptáků. Dnes loví naše srdce.“

Norský lundehund je veselý, živý pes. Má rád pohyb a je velmi aktivní a neúnavný. Je to také velmi ostražitý, statečný a pohotový pes. Norský lundehund je inteligentní a mazaný pes.

Je to pes, který je známý svými anatomickými odlišnostmi, např. svými víceprstými tlapkami. Proto je také tento pes předurčen k lovu papuchalků na strmých útesech na březích fjordů a pobřeží moře. Nyní se ale od tohoto jeho využití upustilo a stal se z něj společenský pes.

Popis norského ptačího psa

Norský lundehund je malý pes. Od ostatních psů se liší tím, že má šest prstů a sedm nebo osm polštářků na každé tlapě. Také dokáže zvrátit hlavu až na hřbet a vodotěsně uzavřít zvukovod. Hlavu má tento pes středně velkou, klínovitého tvaru. Oči má šikmo posazené, žlutohnědé barvy. Uši má trojúhelníkové, vztyčené a velmi pohyblivé. Norský lundehund má obdélníkovitý trup, silný hřbet a prostorný hrudník. Ocas má vysoko posazený, silně osrstěný. Jeho srst je hustá a hrubá. Barva srsti tohoto psa je od červenohnědé až plavohnědé, s černými konečky chlupů, černá nebo šedá, s bílými odznaky nebo bez nich. Jeho pohyb oplývá lehkostí a pružností. Velikost feny v kohoutku se pohybuje v rozmezí 32 až 35cm a u psů 35 až 38cm. Váha se pohybuje kolem 5 až 6 kg u feny a 7 kg u psa. Norský lundehund se dožívá zhruba 12 let.

Klasifikace FCI

Norský ptačí pes patří podle standardu FCI do skupiny V. – Špicové a primitivní typy, sekce 2. – Nordičtí slídiči. Číslo standardu je 265/ 12. 03. 1999 (Norsko). Oficiální zkratka v ČR je NL.

Základní péče o psa

Norský lundehund nevyžaduje příliš mnoho péče. Důležité je však pravidelné kartáčování jeho srsti v období línání a také pravidelné zastřihávání drápků. Důležité také je, že tomuto psovi chybí určitý trávicí enzym a podle toho musí být upravena jeho strava. Díky své historii je to velmi drsný a odolný pes a nevadí mu ani celoroční pobyt venku.

Norský lundehund vyžaduje pečlivý přístup k jeho výchově, protože bývá někdy svéhlavý. Trénink musí být rozmanitý, jinak hrozí, že se bude lundehund nudit a vzpírat se naší autoritě.

Historie plemene norský lundehund

Toto plemeno bylo na ostrovech severního Norska Vaeroy a Rost používáno pro lov papuchalků a alkounů. Ten je již dnes ale v Norsku zakázán, a tak je nyní norský lundehund chován výhradně jako pes společenský.

VIDEA plemene norský ptačí pes

Pro videa s plemenem norský ptačí pes klikněte ZDE

FCI
Špicové
Využití
Severská plemena
Velikost
Malá plemena
Původ plemene
Norsko
Výška v kohoutku
32 – 38 cm
Hmotnost v dospělosti
5 – 7
Věk
12
Délka srsti
krátká
Péče o srst
nepravidelná
Vztah k dětem
velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatum
velmi dobrý
Náročnost na výchovu
náročný
Náročnost na pohyb
náročný
Vhodné prostředí
předměstí, venkov
Využití psa
společník
Časová náročnost
půl dne
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]