Povaha plemene

Patterdale teriér je živý a bystrý pes, který se nerad podřizuje. Ke svým majitelům je však velmi milý a má rád děti, s nimiž je schopen navázat pěkný vztah. K cizím lidem se může projevovat rezervovaně. Je dobrý hlídač, ale není agresivní. Má silný hlas, není však zbytečně uštěkaný. Je výborný společník na zahradu i na lov. Je rychlý, miluje pohyb a je ovladatelnější než většina ostatních teriérů. Patterdale teriér se umí podřídit lidem, horší je to však s ostatními psy, nad kterými rád dominuje, šarvátky ale zbytečně nevyhledává. V rodině se chová klidně, na honitbě nebo při jiné akci vyjadřuje přirozenou ostrost a energii. Je skvělý aportér a je vhodný pro soutěže agility, flyballu nebo nově se rozvíjejícího coursingu. Rád aportuje i z vody. Patterdale teriér je ideální plemeno především pro myslivce, je však příjemným společníkem i pro zbytek rodiny. Je to nenáročný a milý pes, který své páníčky má opravdu rád.

Popis patterdale teriéra

Patterdale teriér je pes pevného a statného vzezření. Působí menším dojmem, než skutečně je. V kohoutku měří 28 až 30 cm, váží od 5 do 7 kg. Má obdélníkový tělesný rámec a je dobře osvalený. Má užší hrudník, který mu umožňuje proniknou do úzkých nor. Má rovné a silné končetiny. Ocas je vysoko posazený a zkracuje se na délku zhruba 15 cm. Krk má Patterdale teriér silný a také dobře osvalený. Má pravidelnou hlavu s plochým čelem. Má silné čelisti, povolen je klešťový skus, žádoucí je však nůžkový. Uši jsou přiměřeně velké a tvoří trojúhelník, přiléhající k lícím. Srst může být dvojí: krátká, ta je pevná, drsná, nebo hrubá, která by měla mít podsadu. Barvu má Patterdale teriér většinou čistě černou, vyloučeno není ani hnědé zabarvení, může se objevit i barevné pálení a povoleny jsou bílé znaky na nohou a prsou.

Klasifikace FCI

Patterdale teriér dosud patří mezi plemena neuznaná Mezinárodní kynologickou organizací (FCI). Jeho původní využití je lovecký pes, norník.

Základní péče o psa

Patterdale teriér potřebuje především dostatek pohybu. Miluje procházky a potřebuje majitele, který se mu bude aktivně věnovat. Oblíbený je mezi myslivci, kde se může „vyřádit“ na honitbách. Jeho výchova se nesmí uspěchat. Patterdale teriér může žít i ve smečkách, ale jen za určitých podmínek, nerad se podřizuje a má tendence být dominantní. Je proto vhodné, když už žije ve skupině, aby měl vlastní kotec. Před nepřízní počasí i zraněními jej chrání hrubá a pevná srst, které stačí pravidelné (dvakrát za týden) kartáčování. Péči vyžadují i chloupky mezi polštářky, jež je nutné pravidelně zastřihávat. Pravidelně by se měly kontrolovat i uši a čistit zvukovody.

Historie plemene patterdale teriér

Patterdale teriér má původ v 18. století ve Velké Británii. Byl vyšlechtěn za účelem norování, a to i v extrémnějších podmínkách – podzemí, skalní nory. Při šlechtění bylo nejdůležitější pracovní nasazení, na vzhled nebyla příliš brána zřetel. Předvádět se patterdale teriér začal až ve 30. letech minulého století. Dnes jsou rozšířeni především na britských ostrovech a ve skandinávských zemích.

VIDEA plemene Patterdale Teriér

Pro videa s plemenem Patterdale Teriér klikněte ZDE

FCI
Neuznaná plemena
Využití
Lovecká plemena
Velikost
Malá plemena
Původ plemene
Velká Británie
Výška v kohoutku
28 – 30 cm
Hmotnost v dospělosti
5 – 7
Věk
13 – 14
Délka srsti
krátká
Péče o srst
pravidelná
Vztah k dětem
velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatum
dobrý
Náročnost na výchovu
náročný
Náročnost na pohyb
náročný
Vhodné prostředí
předměstí, venkov
Využití psa
společník, lovecký
Časová náročnost
půl dne
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]