(Pekinéz)

Povaha plemene

Pekingský palácový psík působí už na první pohled jako velmi sebevědomé a klidné stvoření. Svého páníčka si umí získat milou a přítulnou povahou. Většinou si z rodiny vybere jednoho člena, kterému je pak bezmezně oddán. Svou náklonnost však umí projevit i ostatním lidským i zvířecím obyvatelům domácnosti. K cizím lidem se však pekingský palácový psík může chovat rezervovaně. Je to velice klidný pes, skoro vůbec neštěká a není agresivní, ale je ostražitý a nebojácný. Za každých okolností si zachovává důstojnost a je poměrně nezávislý, občas se tedy může projevovat svéhlavě. Je to však inteligentní a učenlivý pes. Špatně snáší samotu, miluje lidskou společnost a svého pána umí rozveselit. Pekinéz se dožívá v průměru 12 až 13 let.

Popis pekingského palácového psíka

Pekingský palácový psík, pekinéz, je pes malého vzrůstu, který však okamžitě zaujme svým hrdým vzezřením připomínajícím lva. Má statnou konstrukci těla obdélníkového formátu. Tělo je spíše kratší s širokou hrudí a vysoko posazeným ocasem obraceným k zádům. Přední nohy má o něco těžší než zadní, což souvisí s celkovou konstitucí těla. Pohybuje se pomalu a kolébavě. Tlapky má dlouhé a ploché. V kohoutku měří 15 až 23 cm, jeho váha se pohybuje kolem 5 kg. Má poměrně velkou hlavu s širokou lebkou a zřetelným stopem. Charakteristický je pro něj plochý čumák, krátký nosík a velká otevřená chřípí. Oči má tmavé, jiskrné a s živým pohledem, rozmístěny jsou daleko od sebe. Uši má pekinéz ve tvaru srdce, bohatě zarostlé srstí a svěšené. Má nádhernou dlouhou rovnou srst s bohatou hřívou spadající kolem ramen a krku. Na uších, ocasu, tlapkách a zadních končetinách má srst lehce zpeřenou. Barvu může pekingský palácový psík mít jakoukoli, neměl by být pouze albínský a játrový.

Klasifikace FCI

Podle Mezinárodní kynologické organizace (FCI) je pekingský palácový psík zařazen do skupiny IX. – Společenský plemena, sekce 8 – japonský chin a pekinéz, bez pracovní zkoušky. Zkratka pro ČR je PPP. Původním využitím byl společník, tato funkce mu zůstala dodnes.

 

Základní péče o psa

Pekingský palácový psík je náročný především v péči o srst, která se musí každý den kartáčovat a vyčesávat – především na břiše, slabinách a mezi končetinami. Krásná srst se může udržovat i pomocí různých kosmetických přípravků určených pro psy – např. proteinové kondicionéry. Udržovat se musí také chloupky vyrůstající mezi polštářky na tlapkách. Je nutné pravidelně zastřihávat drápky. Dbát musí majitel pekinéze i na oči a záhyby na tlamě, kde mohou vznikat záněty. Pekingský palácový psík se doporučuje hlavně majitelům, kteří jsou ochotni si na svého mazlíčka udělat čas. Pes vyžaduje opravdu velkou péči.

Historie plemene pekingský palácový psík

Pekingský palácový psík patří k velice starým plemenům. Předpokládá se, že jeho předek byl tzv. lví pes, který byl chován na čínských císařských dvorech už v 6. století. Byl to velice vážený pesmohli jej vlastnit pouze příslušníci panovnické rodiny a lidé jej mohli spatřit pouze v areálu Zakázaného města, kde se zúčastňoval i různých ceremonií. Do Evropy byl dovezen až v druhé polovině 19. století, kdy do Pekingu vpadla britská armáda. Pekingský palácový psík si ihned získal velkou oblibu i ve svém novém domově.

VIDEA plemene pekingský palácový psík

Pro videa s plemenem pekingský palácový psík klikněte ZDE

FCI
Společenské a toy psi
Využití
Dekorativní psi
Velikost
Malá plemena
Původ plemene
Čína
Výška v kohoutku
15 – 23 cm
Hmotnost v dospělosti
5
Věk
12 – 13
Délka srsti
dlouhá
Péče o srst
denní
Vztah k dětem
dobrý
Vztah k ost. zvířatum
dobrý
Náročnost na výchovu
nenáročný
Náročnost na pohyb
nenáročný
Vhodné prostředí
centrum města
Využití psa
společník
Časová náročnost
celý den
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]