(Perro sin pelo del Peru, orchidejový pes Inků)

Povaha plemene

Peruánský naháč je ušlechtilý, hrdý pes, který je naprosto oddaný svému pánovi. Přestože je poměrně klidný a štěkotem se projevuje minimálně, je výborný hlídač. K cizím lidem se může chovat rezervovaně, je ostražitý a nebojácný. Je to citlivý a inteligentní pes, který je velmi učenlivý a pozorný. Není u něj nutný zvláštní výcvik. Je také velmi přítulný a rád se mazlí, což je vzhledem k jeho teplé kůži velmi příjemné. Peruánský naháč je u řady chovatelů oblíbený také pro svou mimiku, kterou mu umožňuje kůže bez srsti. Je velmi vnímavý a „umí člověku naslouchat“. Díky tomu je výborný společník, a kdo si jej jednou pořídí, zůstane tomuto plemenu většinou věrný. Je až překvapivě pohyblivý a mrštný, což z něj činí skvělého adepta na cvičení současných psích sportů. Miluje sluníčko. Je vhodný zejména pro alergiky.

Popis peruánského naháče

Peruánský naháč je velmi elegantní a štíhlý pes bez srsti. Chová se ve třech velikostech: malý (25-40 cm), střední (40-50 cm) a velký (50-65 cm).V žádném případě by neměl působit mohutně, ale křehce a lehce. Jeho váha se pohybuje od 4 do 8 kg, od 8 do 12 kg nebo 12 do 23 kg. Poměr délky těla a výšky v kohoutku je 1:1. Má rovný hřbet, v některých případech mírně klenutá záda, bedra jsou dobře osvalená. Hrudník je hluboký, sahá až k loktům. Ocas je hluboko nasazený, směrem ke špičce se zužuje, v klidu je svěšený, někdy směřující až k břichu, při vzrušení je vztyčený nad hřbetní linií. Končetiny jsou dobře postavené, zadní jsou dostatečně pružné. Pohybuje se rychlými, krátkými kroky. Hlava se zužuje směrem k nosu, stop není příliš zřetelný. V chrupu je možná absence jednoho nebo všech molárů či premolárů. Oči jsou mandlového tvaru, mají inteligentní, bystrý výraz a jejich barva souvisí s barvou kůže. Uši jsou středně velké, ve tvaru trojúhelníku. Peruánský naháč je charakteristický absencí srsti, povoleny jsou pouze zbytky na hlavě, hřbetě, koncích končetin a ocasu. Kůži má příjemně teplou, hladkou a pružnou. Barvu může mít peruánský naháč černou, modročernou, břidlicovou, šedou, tmavě hnědou nebo plavou. Existuje jednobarevná varianta nebo s růžovými skvrnami.

Klasifikace FCI

Podle Mezinárodní kynologické organizace (FCI) je peruánský naháč zařazen do skupiny V. – špicové a primitivní plemena, sekce 6. – primitivní plemena, bez pracovní zkoušky. Zkratka pro ČR je PEN. Původní využití je společenský pes.

Základní péče o psa

Peruánský naháč nevyžaduje žádnou zvláštní péči. Na rozdíl od zvěstí, které o něm mezi laiky kolují, to není přešlechtěné plemeno a zpravidla se u nich nevyskytují geneticky podmíněná onemocnění. Pozor by si majitelé měli dát jen v létě, peruánský naháč sice miluje sluníčko, ale kůži by měl mít ošetřenou ochranným opalovacím krémem. Na zimu je vzhledem k absenci srsti vhodné jim opatřit kabátek, který by je chránil před mrazem. Je to společenský pejsek vhodný do bytu a pro všechny věkové kategorie.

Historie plemene peruánský naháč

Peruánský naháč je velmi staré plemeno. Do Peru, podle kterého získal své jméno, jej podle jedné z tezí přivezli čínští přistěhovalci. Peruánský naháč je považován za psa Inků a podle některých teorií žil na jejich území dříve než oni. Byl velmi ceněný a těšil se velké přízni vyšších vrstev, jeho pozůstatky se údajně našly v hrobech movitých Inků. Po rozpadu jejich říše skončil také jeho systematický chov, k znovuobnovení tohoto plemene došlo v druhé polovině minulého století. Do Čech se peruánský naháč dostal v 80. letech.

VIDEA plemene peruánský naháč

Pro videa s plemenem peruánský naháč klikněte ZDE

FCI
Špicové
Využití
Služební plemena
Velikost
Střední plemena
Původ plemene
Peru
Výška v kohoutku
25 – 65 cm
Hmotnost v dospělosti
4 – 23
Věk
12 – 15
Délka srsti
bez srsti
Péče o srst
denní
Vztah k dětem
dobrý
Vztah k ost. zvířatum
dobrý
Náročnost na výchovu
nenáročný
Náročnost na pohyb
náročný
Vhodné prostředí
jakékoliv
Využití psa
společník
Časová náročnost
půl dne
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]