(Malorská doga)

Povaha plemene

Perro de Presa Mallorquin – malorská doga – je známá svou klidnou povahou. Je velmi oddaná a věrná svému pánovi. Je to výborný hlídací a strážní pes, sebevědomý a nedůvěřivý k cizím. Není zbytečně agresivní, ale umí v případě ohrožení reagovat pohotově a odvážně. Je to učenlivý pes, poměrně snadno se ovládá.

Popis malorské dogy

Perro de Presa Mallorquin – malorská doga – je silný a mohutný pes střední velikosti. V kohoutku měří 55 až 58 cm, feny 52 až 55 cm, váha se pohybuje mezi 35 až 38 kg, feny zhruba o 4 kg méně. Hrudní koš je válcovitý a hluboký, břicho mírně vtažené. Ocas má hluboko nasazený, silný, ke konci se zužuje. Končetiny jsou silné, dobře osvalené. Typickým pohybem je klus. Malorská doga má silný krk a mohutnou hlavu s širokou mozkovnou. Má ploché čelo a výrazný stop. Tlama je široká, čelisti silné, zuby bílé. Oči jsou velké oválného tvaru, barva by měla odpovídat barvě srsti, jsou zeširoka posazené. Uši jsou spíše malé, stažené dozadu. Malorská doga má krátkou, drsnou srst. Barvu může mít žíhanou – černou a žlutou, povoleny jsou bílé skvrny na tlapách předních končetin, na hrudi a tlamě, i černá maska.

Klasifikace FCI

Podle Mezinárodní kynologické organizace (FCI) je malorská doga zařazena do skupiny II. Pinčové a knírači – molosové – švýcarští salašničtí psi a jiná plemena, sekce 2.1 – Molosové, dogovití psi. Bez pracovní zkoušky. Zkratka pro ČR PPM. Původní využití hlídač.

Základní péče o psa

Perro de Pressa Mallorquin – malorská doga – je pes poměrně nenáročný. Stejně jako další velcí psi potřebuje řádný výcvik. Pokud ji chováme v uzavřeném prostoru, je nutné zajistit jí dostatek pohybu, má ráda dlouhé procházky.

Historie plemene malorská doga

Perro de Preso Mallorquin – malorská doga – pochází ze středomořské oblasti, kde se vyvinula ze strážních psů chránících majetek před piráty v přístavech a přímořských osadách. Jejím předkem byla doga iberská, později zkřížená s anglickými psy. Byla využívána na psí zápasy.

VIDEA plemene Perro de Pressa Mallorquin

Pro videa s plemenem Perro de Pressa Mallorquin klikněte ZDE

FCI
Pinčové a knírači
Využití
Služební plemena
Velikost
Střední plemena
Původ plemene
Španělsko
Výška v kohoutku
52 – 58 cm
Hmotnost v dospělosti
31 – 38
Věk
10
Délka srsti
krátká
Péče o srst
nepravidelná
Vztah k dětem
velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatum
dobrý
Náročnost na výchovu
náročný
Náročnost na pohyb
náročný
Vhodné prostředí
předměstí, venkov
Využití psa
společník, služební
Časová náročnost
půl den
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]