(Basset Fauve de Bretagne)

 

Povaha plemene

Plavý bretaňský baset je především vášnivý lovec, dnes je ale chován i jako velmi příjemný a kamarádský společník. Má vyváženou, nekomplikovanou povahu, snadno se přizpůsobuje a přátelí se i s dětmi. Na soužití s kočkami a jinými zvířecími obyvateli je potřeba jej trochu připravit. Plavý bretaňský baset je však inteligentní a družný pes, takže se sžívá poměrně snadno, samozřejmě existují výjimky. Při lovu je velmi vytrvalý, odvážný a tvrdě jde za svým cílem, to z něj dělá výjimečného lovce, který si svou pověst zaslouží. Je to odolné a temperamentní plemeno milující pohyb. Plavý bretaňský baset se průměrně dožívá 12 až 14 let.

Popis plavého bretaňského baseta

Plavý bretaňský baset je pes menšího vzrůstu a poněkud zavalité konstituce těla, je však velmi pohyblivý. Jeho výška se pohybuje od 32 do 38 cm, váží mezi 16 až 18 kg. Je to svalnatý pes s krátkým a širokým hřbetem, silnými bedry a hlubokým hrudníkem. Ocas je středně dlouhý, směrem ke špičce se zužuje, při vzrušení je nesený nad úrovní hřbetu. Končetiny jsou přiměřeně svalnaté, tlapky jsou opatřeny silnými drápky. Lebku má plavý bretaňský baset poměrně dlouhou, se zřetelným tylovým výčnělkem. Stop je výrazný. Nos má černý s dobře otevřenými nozdrami. Zuby jsou silné, skus nůžkový. Oči jsou tmavé, živé. Uši má zavěšené, dlouhé a porostlé jemnou srstí. Srst má plavý bretaňský baset krátkou a tvrdou. Zbarvení je povolené plavé, v různých odstínech od zlaté po cihlovou.

Klasifikace FCI

Podle Mezinárodní kynologické organizace (FCI) je plavý bretaňský baset zařazen do skupiny VI. – honiči, barváři a plemena příbuzná, sekce 1.3. – malí honiči, s pracovní zkouškou. Zkratka pro ČR je PBH. Původní použití – honič určený především k lovu zajíce, srnčí a černé zvěře.

Základní péče o psa

Plavý bretaňský baset nevyžaduje žádnou zvláštní péči. Musí se mu pouze odstraňovat přebytečné chlupy ze zvukovodů a stříhat drápy. Srst by se měla pravidelně česat a zhruba dvakrát do roka trimovat. Vzhledem k jeho energii je potřeba, aby měl dostatečný pohyb. Plavý bretaňský baset má rád dlouhé procházky. Často se také chová ve smečkách.

Historie plemene plavý bretaňský baset

Plavý bretaňský baset pochází z plavého bretaňského griffona. V Bretani je populární už od 19. století, jeho sláva po celé Francii se pak rozšířila v první polovině minulého století. Získal si téměř národní pověst, kterou posílilo jeho několikeré vítězství v lovu králíků ve French Cupu.

 

VIDEA plemene plavý bretaňský baset

Pro videa s plemenem plavý bretaňský baset klikněte ZDE

FCI
Honiči a příbuzné typy
Využití
Velikost
Střední plemena
Původ plemene
Francie
Výška v kohoutku
32 – 38 cm
Hmotnost v dospělosti
16 – 18
Věk
12 – 14
Délka srsti
střední
Péče o srst
pravidelná
Vztah k dětem
velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatum
dobrý
Náročnost na výchovu
nenáročný
Náročnost na pohyb
náročný
Vhodné prostředí
jakékoliv
Využití psa
společník, lovecký
Časová náročnost
půl dne
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]