(Tatra Shepherd Dog, Polski Owczarek Podhalanski)

Povaha Podhalaňského ovčáka

Podhalaňský ovčák neboli Tatranský ovčák vyniká jak svým vzhledem, tak i nezávislou povahou, ale s člověkem bývá velmi svázán.  Je to plemeno služebních psů. Je učenlivý a povahově klidný, ale v práci velmi ostražitý a aktivní. Mívá vysloveně přátelský vztah k dětem. Hodí se spíše ke sportovně založeným lidem.

Popis plemene Podhalaňský ovčák

Podhalaňský ovčák je elegantní a zároveň silný pes. Je to plemeno mohutné kostry a dobře vyvinutých svalů. Na masivní a široké hlavě má mírně šikmo uložené oči střední velikosti s tmavě zbarvenými zorničkami. Silný trup svojí délkou poněkud přesahuje kohoutkovou výšku. Má svalnaté končetiny a velké oválné tlapy. Srst je hustá a středně dlouhá. Základní zbarvení je bílé nebo jemně krémové. Velikost feny u kohoutku se pohybuje v rozmezí 60 – 65 cm a u psů 65 – 70 cm. Váha je v rozmezí 65 – 69 kg. Dožívají se průměrného věku 11 – 13 let.

Klasifikace FCI

Podhalaňský ovčák patří do první skupiny FCI – Ovčáci a honáčtí psi, sekce 1 – ovčáci bez pracovní zkoušky. Oficiální zkratka v České republice je POO.

Základní péče o Podhalaňského ovčáka

Hustá srst vyžaduje každodenní rozčesávání kartáčem. Je to velmi aktivní pes, který potřebuje pravidelné procházky a zátěž. Snažte se mu proto zajistit hodně pohybu. Nejlépe se mu bude dařit u domku s dostatečně velkou zahradou, ale zvykne si i na pobyt v bytě.

Historie plemene Podhalaňský ovčák

Podhalaňský ovčák je potomek velkých asijských mastifů, kteří byli před více než 1000 lety přivezeni do Evropy. Předpokládá se, že předci tohoto horského pasteveckého psa byli dovezeni do Polska ve 4. nebo 5. století, avšak plemeno se zformovalo až v 17. století. Původně se využíval jako pastevecký pes k hlídání stád ovcí, ale také jako pracovní pes k tahání nákladů. Tímto si toto polské národní plemeno vysloužilo velkou slávu. Na území USA a Kanady Podhalaňský ovčák pracuje u policie a armády.

VIDEA plemene

Videa s Podhalaňským ovčákem můžete shlédnout ZDE.

FCI
Ovčáci a honáčtí psi
Využití
Služební plemena
Velikost
Velká plemena
Původ plemene
Polsko
Výška v kohoutku
60 – 70 cm cm
Hmotnost v dospělosti
45 – 69 kg
Věk
11 – 13 let
Délka srsti
středně-dlouhá
Péče o srst
každodenní
Vztah k dětem
velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatum
velmi dobrý
Náročnost na výchovu
nenáročný
Náročnost na pohyb
náročný
Vhodné prostředí
jakékoliv
Využití psa
společník, služební
Časová náročnost
ano
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]