(Polish Greyhound, Chart Polski)

Povaha plemene

Povahovými rysy se polský chrt příliš neliší od ostatních chrtů. Je to důstojný reprezentant těchto sebevědomých a vyrovnaných psů. Dříve byl polský chrt chován především k loveckým účelům, pak se z něj stal také společenský pes. Díky své rozvážné povaze se doma chová klidně až líně, během lovecké akce je ovšem vznětlivý, odvážný, rychlý a vytrvalý. Vůči neznámým lidem je zdrženlivý, až odtažitý, záleží pouze na něm, zda bude chtít navázat důvěrnější kontakt. Jestliže byl od štěněte dobře zespolečenšťován, nemá žádný problém s dětmi ani s jinými psy a zvířaty. Ve vztahu k nežádoucím vetřelcům dokáže být velmi ostražitý. Během výchovy je potřeba respektovat jeho povahu, jen tak se bude chtít učit novým povelům a dovednostem. Polský chrt dokáže být velmi milým rodinným společníkem.

Popis polského chrta

Polský chrt je největším a nejurostlejším krátkosrstým chrtem. Pes měří v kohoutku 70 až 80 cm, fena 68 až 75 cm. Větší i menší jedinci jsou povoleni, pokud nemají žádné jiné nedostatky a morfologie typická pro toto plemeno zůstává zachována. Jedná se o psa obrovské síly a velikosti s velkým množstvím svalů. Oproti ostatním chrtům je mohutnější a hrubšího vzezření, nesmí však působit těžkým dojmem. Má výrazné pronikavé oči tmavé barvy. Hlava je silná a dlouhá. Srst má krátkou, pružnou a hrubší, nikoliv drátovitou. Zbarvení se meze nekladou. Srst se vyznačuje samočisticí schopností. Polský chrt stejně jako ostatní chrti postrádá jakýkoliv psí pach.

Klasifikace FCI

Mezinárodní kynologická federace (FCI) řadí polského chrta do skupiny X. – Chrti, sekce 3 – Krátkosrstí chrti. Bez pracovní zkoušky. Oficiální zkratka pro ČR je PCH. Původním využitím je to lovecký pes, dnes lovecký pes a společník.

Základní péče o psa

Polský chrt potřebuje dostatek pohybu, ocení zejména volný pohyb bez vodítka. Pokud jeho majitel neholduje loveckým vášním, může polského chrta zabavit jinými sportovními aktivitami. Tento pes vyniká v coursingu a chrtích dostizích, pro něž samozřejmě musí projít kvalitním tréninkem. Srst není nijak náročná na údržbu, navíc má samočisticí schopnost. Je dobré ji jednou týdně vykartáčovat.

Historie plemene polský chrt

Je historicky doložené, že polský chrt se v Polsku vyskytoval již ve 13. století. S nejvetší pravděpodobností se jedná o příbuzného asijských sighthoundů typu saluki. Někteří se mylně domnívali (např. ruský autor Sabanijev), že polský chrt vznikl křížením greyhounda a barzoje. To je však nemožné vzhledem k tomu, že barzoj byl až do 16. století, tedy v době před vládou Ivana Hrozného, neznámý. V lovecké literatuře jsou zmínky o polském chrtovi velmi časté, pokud jde o jeho výtvarné vyobrazení, pak jeho podoba zůstala až do konce 19. století nezměněna. Patří k nejstarším plemenům chrtů, kteří pocházejí z východu. Polský chrt není příbuzným greyhounda (anglického chrta).

VIDEA plemene polský chrt

Pro videa s plemenem polský chrt klikněte ZDE

FCI
Chrti
Využití
Lovecká plemena
Velikost
Velká plemena
Původ plemene
Polsko
Výška v kohoutku
70 – 80 cm
Hmotnost v dospělosti
až 35
Věk
12 – 14
Délka srsti
krátká
Péče o srst
nepravidelná
Vztah k dětem
dobrý
Vztah k ost. zvířatum
dobrý
Náročnost na výchovu
náročný
Náročnost na pohyb
velmi náročný
Vhodné prostředí
jakékoliv
Využití psa
společník, lovecký
Časová náročnost
půl dne
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]