(Polski Owczarek Nizinny, Polish Lowland Sheepdog)

Povaha plemene

Polský nížinný ovčák je příjemný pes, dobrý hlídač a milující člen rodiny. Je lehko vycvičitelný a přizpůsobivý – dokáže žít na venkově i ve městě. Má otevřenou, vyrovnanou povahu, nezapře však svůj původ a je výborný ochránce – na každého nově příchozího řádně upozorní a k cizím lidem může být nedůvěřivý. Je učenlivý a po dobré výchově poslušný. Umí se dobře sžít s lidmi i ostatními zvířaty, má rád děti. Na svého pána a rodinu je velmi vázaný. Je zvídavý, hravý a má rád procházky, je vhodný pro milovníky přírody. Má skvělý čich. Polský nížinný ovčák se díky své povaze využívá i jako pomocník postižených.

Popis polského nížinného ovčáka

Polský nížinný ovčák je středně velký pes mírně zavalitého vzrůstu s hustou, dlouhou srstí. Trup má obdélníkový formát s dobře klenutým hrudníkem, osvaleným hřbetem a hlubokými bedry. Končetiny jsou silné a tlapy oválné. V kohoutku měří 45 až 50 cm, fena 42 až 47 cm. Váží do 20 kg. Hlavu má polský nížinný ovčák středně velkou s výrazným stopem a velkým tupým nosem. Oči jsou středně velké, hnědé s živým výrazem. Uši mají srdčitý tvar a jsou zavěšené, přiléhající k lícím. Zuby jsou silné a skus nůžkový. Polský nížinný ovčák zaujme především svou krásnou bohatou srstí, která splývavě kryje celé tělo a nad očima vytváří typickou ofinu. Může být i lehce zvlněná a má hustou podsadu. Zbarvení může být libovolné se znaky, nejčastěji se vyskytuje v šedé variantě.

Klasifikace FCI

Podle Mezinárodní kynologické organizace (FCI) je polský nížinný ovčák zařazen do sekce I. – Ovčáci a honáčtí psi, sekce 1 – ovčáci. Oficiální zkratka v ČR PON: Původní využití je ovčácký pes, dnes společník.

Základní péče o psa

Polský nížinný ovčák vyžaduje zvláštní péči pouze, co se týká srsti. Ta je velmi hustá a měla by se často kartáčovat a stále udržovat v čistotě. Vzhledem ke své nekomplikované povaze je tento pes vhodný i pro začátečníky. Není vhodné chovat jej v kotcích nebo odtrženě od rodiny, je to milý pes, který má lidskou společnost rád. Měl by mít dostatek pohybu.

Historie plemene polský nížinný ovčák

Polský nížinný ovčák – nejznámější plemeno našich severních sousedů. Má poměrně dlouhou historii. Zřejmě jde o potomka asijských ovčáckých psů. Chován byl především jako pomocník pastevců, ti samozřejmě upřednostňovali pracovní kvality nad vzhledem. S cíleným chovem se začalo až po první světové válce, po druhé světové válce plemeno ale málem zaniklo. Chov byl opět obnoven a v roce 1963 byl uznán FCI.

VIDEA plemene polský nížinný ovčák

Pro videa s plemenem polský nížinný ovčák klikněte ZDE

FCI
Ovčáci a honáčtí psi
Využití
Pastýřská plemena
Velikost
Střední plemena
Původ plemene
Polsko
Výška v kohoutku
42 – 50 cm
Hmotnost v dospělosti
20
Věk
12 – 14
Délka srsti
dlouhá
Péče o srst
pravidelná
Vztah k dětem
velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatum
velmi dobrý
Náročnost na výchovu
nenáročný
Náročnost na pohyb
náročný
Vhodné prostředí
jakékoliv
Využití psa
společník, canisterapie
Časová náročnost
půl dne
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 2 Průměrně: 5]