Povaha plemene Pomeranian

Pomeraniani jsou typičtí svým přátelským hravým a temperamentním chováním. Milují být v přítomnosti svých majitelů a je známo, že je velmi úzce brání. Jsou ostražití a na jakoukoli změnu ve svém prostředí reagují štěkáním, což může vést k přílišnému štěkání při jakékoli situaci. Pomeraniani jsou inteligentní psi, kteří dobře reagují na trénink a mohou být velmi úspěšní v tom, co po nich jejich majitel požaduje. Pokud nejsou dobře vycvičení, může jejich potřeba být středem pozornosti vést k agresi. Čas o samotě mohou dobře snášet v prostředí s hračkami.

Popis plemene Pomeranian

Psí plemeno pomeranian se řadí ke skupině německých špiců. V mnoha zemích je známý jako Trpasličí špic. Jeho celková postava je kompaktní a robustní, s velmi osrstěným ocasem, který je vysoko posazený a plochý. Pomeraniani jsou dobře známí krycí srstí tvořící jakýsi límec u krku, a také jemnými chloupky na zadních končetinách. Krycí srst je dlouhá, rovná a tvrdá, s texturou. Podsada je oproti tomu měkká, hustá a krátká. Barva srsti může být dnes nejrůznější – bílá, černá, hnědá, červená, krémová, černá s pálením, hnědá s pálením, žíhaná a další. Mezi nejčastější ovšem patří oranžová, černá nebo krémová. V poslední době je velmi oblíbené zbarvení merle, které je kombinací modré a převážně bílé barvy srsti.

Pomeranian je malé psí plemeno, jehož zástupci dosahují výšky v kohoutku 13 až 28 cm a hmotnosti 1,9 až 3,5 kg.

Celkově se jedná o zdravého psa, kde největší komplikací zdraví je vykloubení čéšky. Dalším problémem může být také tracheální kolaps. Zřídka se můžeme setkat s kožními problémy (tzv. „černé kožní onemocnění“ nebo alopecie X).

Klasifikace podle FCI

Pomeraniani jsou zařazeni podle standardu FCI do skupiny 5 – špicové a primitivní plemena, sekce 4 – evropští špicové, bez pracovní zkoušky.

Základní péče o psa

Ačkoli pomeraniani mají dvojitou tlustou srst, péče o ně není nijak těžká. Chovatelé všeobecně doporučují jednou denně jejich srst vyčesat pro udržení její kvality, protože ji pravidelně ztrácí. Zkrácení srsti je vhodné každý měsíc až dva. Je vhodné věnovat pozornost stavu uší, očí a zubů.

Zdravotní plemene Pomeranian

Pomeraniani se všeobecně dožívají 12 až 16 let. Pokud bude tento pes krmen vhodnou stravou, může se vyhnout řadě zdravotních komplikací. Výhodou je, že například dysplazie kloubů, která tolik trápí velká plemena, u tohoto psa díky jeho váze nehrozí. Pomeraniani jsou náchylní k časté ztrátě zubů, takže se nedoporučuje je krmit suchým krmivem. Často mohou trpět mírnou až těžkou hluchotou, zvýšením nitroočním tlakem, ametropií. V případech, že se jedná o psa se zbarvením srsti merle, jehož rodiče byli oba se zbarvením srsti merle, mohou psi navíc trpět abnormalitou skeletu, problémy se srdcem a reprodukčním systémem.

Videa plemene Pomeranian

Pro videa s plemenem Pomeranian klikněte ZDE.

FCI
Špicové
Využití
Dekorativní psi
Velikost
Malá plemena
Původ plemene
Německo
Výška v kohoutku
13 až 28 cm cm
Hmotnost v dospělosti
1,9 až 3,5 kg
Věk
12 až 16 let
Délka srsti
dlouhá
Péče o srst
denně vyčesat
Vztah k dětem
velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatum
dobrý
Náročnost na výchovu
nenáročný
Náročnost na pohyb
nenáročný
Vhodné prostředí
jakékoliv
Využití psa
0
Časová náročnost
0
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]