Povaha plemene Portugalský ohař

Portugalský ohař je především pes lovecký, a jako takový má vrozené vlohy pro vystavování a aportování zvěře při lovu. I přes své lovecké pudy je to ovšem pes neuvěřitelně oddaný a vnímavý. Jeho odolnost a vytrvalost je až neuvěřitelná a korunována obrovskou dávkou obětavosti. Zároveň se u něj shledáme s přirozeným klidem a socializací na vysoké úrovni. Je ovšem třeba pamatovat na to, že se u tohoto plemene můžeme setkat s projevy dominance vůči ostatním psům. Přirozenou vlohou je také zvědavost a na první pohled znatelná lovecká vášeň. Na rozdíl od některých loveckých plemen ovšem zůstává v neustálé blízkost svého pána.

Popis portugalského ohaře

Při pohledu na reprezentanta tohoto plemene si nelze nevšimnout jeho vyváženosti a mohutnosti, která ovšem nijak neubírá na harmonii stavby těla, které jsou doprovázeny velmi dynamickými pohyby.  Zatímco horní linie těla je rovná a mírně stoupá od zádi ke kohoutku, který není příliš znatelný, hřbet je krátký, široký, mírně klenutý a dobře spojený se zádovou částí. Bedra jsou krátká a velmi široká, při pohledu dobře napojena na zádovou část. Záda jsou harmonicky utvářená a mírně spáditá. U plemene se můžeme setkat s kráceným i nekráceným ocasem. Zatímco nekrácený ocas má být rovný, nesen středně vysoko a jeho síla se od kořene ke špici ocasu zmenšuje, krácený ocas by měl zakrývat oblast genitálií, ale nepřesahovat ji. Srst plemene je krátká, tvrdá, přiléhavá a hustá, pravidelně pokrývá celý povrch těla s výjimkou podpaží, třísel a oblasti anální a genitální, kde je řídká. Barva může být velmi rozmanitá – žlutá v odstínech od světlé po tmavou. Provedení může být jednobarevné nebo s bílými skvrnami na hlavě krku, hrudníku, pod lokty a hlezny a na konci nekráceného ocasu. Výška psa je podle standardu 56 cm, výška fen potom 52 cm. Standard umožňuje odchylku od výšky u obou pohlaví 4 cm. Váha psa se pohybuje od 20 do 27 kg, váha fen se pohybuje od 16 do 22 kg. Zástupci tohoto druhu se dožívají v průměru 12 až 14 let.

Klasifikace dle FCI

Dle klasifikace FCI se jedná o plemeno č. 187. Pes se řadí do skupiny 7 – stavěcí psi (ohaři), sekce 1.1: kontinentální ohaři brakoidního typu, s pracovní zkouškou.

Základní péče o portugalského ohaře

Tělo psa nevyžaduje žádnou zvláštní péči. Je třeba dodržovat spíše základní pravidla – dle potřeby vyčesávání srsti a čištění uší. Zvýšenou pozornost je třeba věnovat spíše možnostem pohybu psa. Pro toto plemeno jsou vhodné delší procházky plné nejen volnosti, ale také zábavy třeba v podobě aportování či nácviku stop. Protože pro toto plemeno je každé vaše přání výzvou, využijte tuto jeho vlohu při výcviku.

Stručná historie portugalského ohaře

Perdigueiro Português, jak zní originální název tohoto plemene, pochází z oblastiPyrenejského poloostrova. Jeho předky byly tamní brakoidi, kteří měli stejné kořeny jako ostatní stavěči. Do dnešní podoby ho transformovalo několik kritérií – klima, lovená zvěř, přírodní podmínky a jako pravděpodobně největší přičinění lze jmenovat selekci řízenou Portugalci, kteří psa šlechtili podle přísně stanovených sociálních a kulturních podmínek. I přes svou dlouhou historii, která je datována nejméně do XII. století, si plemeno zachovalo morfologickou stavbu a pracovní vlohy.

VIDEA plemene Portugalský ohař

Pro videa s plemenem portugalský ohař klikněte ZDE.

FCI
Ohaři
Využití
Lovecká plemena
Velikost
Střední plemena
Původ plemene
Pyrenejský poloostrov
Výška v kohoutku
52-56 cm cm
Hmotnost v dospělosti
16-27 kg
Věk
12-14 let
Délka srsti
krátká bez podsady
Péče o srst
nepravidelná
Vztah k dětem
dobrý
Vztah k ost. zvířatum
dobrý
Náročnost na výchovu
nenáročný
Náročnost na pohyb
vysoká
Vhodné prostředí
předměstí, venkov
Využití psa
lovecký pes, společník
Časová náročnost
půl dne
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]