(Pudelpointer)

Povaha plemene

Pudlpointr je vyrovnaný a klidný pes, který má své reakce pod kontrolou. Je nebojácný, ale není agresivní. Je poměrně dobře ovladatelný a má pevné nervy. Je to ideální lovecký pes, všestranně použitelný, vhodný k práci na poli, v lese i ve vodě. Nebojí se zvěře, ani výstřelů. Pro svou všestrannost je myslivci přezdíván „děvče pro všechno“. Miluje pohyb, rád aportuje.

Popis pudlpointra

Pudlpointr ideální stavba těla je jako pointr těžšího typu. Měří od 60 do 68 cm, feny od 55 do 63 cm. Poměr mezi délkou těla a jeho výškou je 10:9. Pudlpointr má hlavu velkou přiměřeně k tělu. Má zřetelný stop a jeho čenich není ani úzký, ani špičatý. Pysky jsou přiléhavé, zuby silné, čelisti mají nůžkový skus. Oči má velké, tmavě jantarové. Uši jsou středně dlouhé, zavěšené, přiléhající k hlavě. Krk je suchý, středně dlouhý a svalnatý. Má dobře stavěné tělo s rovným hřbetem, hodně osvalenými bedry a širokým, hlubokým hrudníkem. Břicho má pudlpointr vtažené. Ocas je rovný a navazuje na linii hřbetu. Končetiny jsou rovné a rovnoběžně postavené. Stehna i lopatky jsou dobře osvalené. Tlapky má oválné se silnými a odolnými polštářky. Pohybuje se harmonicky a pružně. Srst má tvrdou, přiléhající k tělu a hrubou. Na hlavě mu vytváří charakteristický vous a „vlasy“. Barvu může mít pudlpointr hnědou, světlehnědou nebo černou, povoleny jsou i malé bílé znaky.

Klasifikace FCI

Podle Mezinárodní kynologické organizace (FCI) je pudlpointr zařazen don skupiny VII. – Ohaři, sekce 1 – kontinentální ohaři, s pracovní zkouškou. Oficiální zkratka pro ČR je PP.

Základní péče o psa

Pudlpointr nevyžaduje žádnou zvláštní péči. Jeho hrubá srst jej chrání před nepříznivými klimatickými podmínkami. Udržovat se musí chloupky mezi prsty. Je to lovecký pes, a proto je vhodné chovat jej spíše na venkově s velkým výběhem. Pudlpointr miluje pohyb a potřebuje aktivního páníčka, který se mu bude věnovat – chodit na procházky nebo s ním běhat po lese. Ideální pes pro myslivce a lidi, co milují přírodu.

Historie plemene pudlpointr

Pudlpointr je hrubosrstý ohař, který vznikl křížením dvou plemen – jak už napovídá název – pudla a pointra. Přestože byl pudl použit jen k založení prvních generací, dodnes si pudlpointr zachoval jeho vynikající lovecké vlastnosti. V kombinaci s vynikajícím čichem a rychlým prostorovým hledáním pointra vznikl všestranný lovecký pes.

VIDEA plemene pudlpointr

Pro videa s plemenem pudlpointr klikněte ZDE

FCI
Ohaři
Využití
Lovecká plemena
Velikost
Velká plemena
Původ plemene
Německo
Výška v kohoutku
55 – 68 cm
Hmotnost v dospělosti
25 – 30 kg
Věk
12 – 14 let
Délka srsti
střední
Péče o srst
nepravidelná
Vztah k dětem
dobrý
Vztah k ost. zvířatum
dobrý
Náročnost na výchovu
nenáročný
Náročnost na pohyb
náročný
Vhodné prostředí
jakékoliv
Využití psa
společník, lovecký
Časová náročnost
půl dne
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]