Povaha plemene

Puli je velmi činorodý a temperamentní pes. Je také mimořádně učenlivý, velmi přizpůsobivý a dobře snáší výcvik. Je schopný naučit se žít i v městském bytě a miluje děti. Svému pánovi je bezmezně oddaný a je šťastný, když mu může sloužit. Miluje pochvaly. Jeho páníček si ale musí dávat pozor, aby jej puli nepronásledoval, i tam, kde nemá co dělat. Přízeň dává najevo přítulností, ale někdy je zbytečně vztahovačný. Patří k dlouhověkým plemenům a ještě ve dvanácti letech může být bystrý hlídač. Puli je především honácký pes a tyto jeho vlohy by se měly podporovat a rozvíjet, když ne přímo u stáda, tak na psích soutěžích.

Popis puliho

Puli je pes střední velikosti s pevnou konstitucí těla, které je však skryta za netypickou provazcovitou srstí Má kvadratickou stavbu těla, jeho výška odpovídá délce. Pes měří v kohoutku 39 až 45 cm a váží 13 až 15 kg, fenka 36 až 42, váží 10 až 13 kg. Hlava je menší se slabě vyvinutým stopem, rovným hřbetem nosu a úplným chrupem s nůžkovým skusem. Oči má puli velké a hnědé, pod chlupy málo zřetelné, jejich výraz je však bystrý a inteligentní. Uši jsou vysoko nasazené, svěšené, bohatě osrstěné. Krk je středně dlouhý a svalnatý. Horní linie trupu je rovná, bedra svalnatá a hrudní koš hluboký. Ocas je nasazen středně vysoko a stočen nad zádí, hustě osrstěný. Končetiny jsou dobře osvalené. Pohybuje se živě a temperamentně, kroky jsou poměrně krátké. Puli zaujme především svou hustou, zvlněnou srstí, která vytváří silné provazce. Srst se skládá z krycí a podsady, jejich poměr udává její charakter. Provazce mohou měřit až 30 cm ( na bedrech, zádi a zadní straně stehen). Barvu může mít puli jednobarevnou černou, černou s rezavým či šedým nádechem, šedou a bílou.

Klasifikace FCI

Podle Mezinárodní kynologické organizace (FCI) je puli zařazen do skupiny I. – Ovčácká a honácká plemena (s výjimkou švýcarských salašnických psů), sekce 1 – ovčácká plemena, bez pracovní zkoušky. Oficiální zkratka pro ČR je PUL. Původní využití je pastevecký pes, dnes společník a hlídací.

Základní péče o psa

Zvláštní druh srsti si vyžaduje i zvláštní péči. Puli má provazcovitou srst, která mu vzniká správným poměrem podsady a krycí srsti. Měkká podsada se nechává zplstnatět s tvrdšími pesíky a utváří provazce. Srst se formuje přibližně do tří let. Je potřeba z ní pečlivě odstraňovat nečistoty. Provazce od sebe musíme občas oddělovat, v žádném případě se ale nedá kartáčovat, doporučuje se rozplétání nebo rozstřihávání. Téměř nelíná. Nevýhodou puli je, že se nedá často koupat, vzhledem k hustotě a struktuře srsti, může totiž schnout až několik dní.

Historie plemene puli

Puli má své předky pravděpodobně v Asii a na území dnešního Maďarska přišel s kočovnými pastevci. Od počátku byl využíván jako hlídač ovcí. Plánovitě se začal chovat až na počátku minulého století, kdy došlo k roztřídění maďarských ovčáckých psů. Postupně však tyto psy nahradily elektrické ohradníky a také puli se začal chovat spíše jako společenský nebo hlídací pes. V Maďarsku byl velmi oblíbený, chovali jej známí umělci nebo politici, kteří takto dopomohli k dalšímu rozšíření plemene. U nás dosud není v širokém povědomí veřejnosti.

VIDEA plemene puli

Pro videa s plemenem puli klikněte ZDE

FCI
Ovčáci a honáčtí psi
Využití
Služební plemena
Velikost
Střední plemena
Původ plemene
Maďarsko
Výška v kohoutku
36 – 45 cm
Hmotnost v dospělosti
10 – 15 kg
Věk
14 – 15 let
Délka srsti
dlouhá
Péče o srst
nepravidelná
Vztah k dětem
velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatum
dobrý
Náročnost na výchovu
nenáročný
Náročnost na pohyb
nenáročný
Vhodné prostředí
jakékoliv
Využití psa
společník
Časová náročnost
půl dne
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]