Povaha plemene

Pumi je velice živý a temperamentní pes, oddaný svému pánovi. Zadané úkoly plní s nadšením. Je to bystrý a neúnavný pes, občas může být trochu hlasitý. Tato pro někoho nepříjemná vlastnost se však dá výchovou potlačit. Pumi se po celé generace musel chovat samostatně, a to mu zůstalo dodnes. Při výchově je tedy potřeba být důsledný a nenechat psa lenošit. Pokud není dostatečně zaměstnán, najde si nějakou činnost sám, a ta nemusí být vždy vítána. Je to pes proslulý svou inteligencí, umí se přizpůsobit životu v rodině. Respektuje děti, které ale musí být instruovány, jak se k pejskovi chovat. Pumi má skvělé hlídací schopnosti a je odhodlaný a neohrožený. Na ostatní psy si pumi musí zvykat už od dětství. Jeho vlohy je dnes možné využít při psích sportech jako je flyball nebo agility.

Popis pumiho

Pumi je středně velký pes s vlnitou srstí, který za svou roztomilou vizáží skrývá sílu a neúnavnost. Měří 41 až 47 cm a váží 10 až 15 kg, fena 43 až 45 cm, váží 8 až 13 kg. Pumi má poměrně dlouhou hlavu s protaženou čenichovou partií. Hřbet nosu je rovný, pysky přiléhající, zuby jsou silné a skus nůžkový. Oči jsou středně velké, oválné, tmavě hnědé a mají živý a bystrý výraz. Uši má vysoko posazené a vzpřímené, na konci jsou překlopené a jsou bohatě porostlé. Krk je středně dlouhý a dobře osvalený. Tělo má čtvercový formát s krátkým rovným hřbetem, hlubokou hrudí a vtaženým břichem. Ocas je vysoko nasazený, nad zády stočený. Končetiny jsou rovnoběžné, zadní jsou velmi silné. Pohybuje se krátkými, energickými kroky. Srst má pumi krátkou a zvlněnou, neměla být zplstnatělá. Skládá se ze silné krycí srsti a měkké podsady. Barvu může mít pumi v různých odstínech černé, šedé nebo červenohnědé.

Klasifikace FCI

Podle Mezinárodní kynologické organizace (FCI) je pumi zařazen do skupiny I. – Pastevečtí a honáčtí psi (kromě švýcarských salašnických psů), sekce 1 – pastevečtí psi. Oficiální zkratka pro ČR je PUM. Původní využití – ovčácký, dříve také honácký pes. Výborný hlídač.

Základní péče o psa

Pumi neklade na péči žádné zvláštní nároky. Je samozřejmě nutné starat se o jeho chundelatou srst, která vyžaduje občasné kartáčování a trimování (tj. protrhávání srsti prsty nebo pomoci speciálních nožů). Je vhodnější chovat jej na zahradě než v bytě, měl by mít ale dobře izolovanou boudu. Pumi potřebuje dostatek pohybu, je to velmi aktivní pes, a pokud jej chováte v bytě, je nutné s ním chodit na dlouhé procházky, ideální je pěstovat psí sporty. Nesmí se podcenit jeho výchova, při které musí být jeho páníček důsledný a u některých obzvlášť samostatných jedinců by si měl nechat poradit od odborníků.

Historie plemene pumi

Pumi vznikl v 17. až 18. století v Maďarsku křížením svého mladšího příbuzného puli s německými a francouzskými psy. Na počátku minulého století došlo k rozlišení tato plemena na puli, pumi a muli. Byl využíván především jako ovčácký pes. Dnes není příliš rozšířený.

VIDEA plemene pumi

Pro videa s plemenem pumi klikněte ZDE

FCI
Ovčáci a honáčtí psi
Využití
Služební plemena
Velikost
Střední plemena
Původ plemene
Maďarsko
Výška v kohoutku
41 – 47 cm
Hmotnost v dospělosti
8 – 15 kg
Věk
14 – 15 let
Délka srsti
dlouhá
Péče o srst
pravidelná
Vztah k dětem
dobrý
Vztah k ost. zvířatum
dobrý
Náročnost na výchovu
náročný
Náročnost na pohyb
nenáročný
Vhodné prostředí
jakékoliv
Využití psa
společník
Časová náročnost
minimálně 4 hodiny
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]