(Cirneco delľ Etna, Sicilian Hound)

Povaha plemene

Sicilský chrt je lovecký pes, přizpůsobený náročnému terénu, dobře odolává chladu a dešti. Vhodný zejména pro lov divokých králíků. Je to velmi temperamentní pes, je zároveň jemný a oddaný, milý a přítulný.

Popis sicilského chrta

Sicilský chrt je hladkosrstý lovecký pes. Hlava je krásně tvarovaná, po délce obdélníkového tvaru. Nos je též tvaru obdélníkového a má barvu srsti. Tlamu má sicilský chrt špičatou. Její délka je poměrně větší než část mozková. Oči jsou světle hnědé a oválné, oční linky odpovídají barvě nosu. Uši jsou nasazeny vysoko, blízko u sebe a jsou trojúhelníkovitého tvaru. Vnitřní strana ucha směřuje vpřed. Délka krku je přibližně stejná jako délka hlavy s dobře vyvinutým svalstvem, hladkou srstí a bez záhybů. Hrudník je středně široký, břicho vtažené. Ocas má silný, nízko nasazený s hladkou srstí, po celé délce stejně silný. Nesený je v šavlovitém tvaru, při vzruchu nad úrovní hřbetu. Srst psa je na hlavě, na uších a na končetinách krátká, na těle a na ocasu polodlouhá, ale hladká a přiléhající. Barva srsti je béžová, přípustná je i červeno-rezavá s bílými znaky. Charakteristickými znaky sicilského chrta je elegantnost a štíhlost tvarů, střední velikost. V žádném případě není těžkopádný, robustní a silný. Lehká tělesná stavba vykazuje mírně podlouhlé linie, tělo je kvadratického rámce, srst je jemná a hladká. Výška psa v kohoutku je 46 až 50 cm, fena měří 42 až 46 cm. Pes váží v rozmezí od 10 do 12 kilogramů, fena v rozmezí 8 až 10 kilogramů.

Klasifikace FCI

Toto plemeno patří podle FCI do skupiny V. – Špicové a primitivní typy, sekce 7 – Primitivní lovecká plemena. Oficiální zkratka v ČR je CE. Číslo standardu je 199/1990 Itálie. Datum publikování původního standardu je 27. 11. 1989.

Základní péče o psa

Sicilský chrt potřebuje mnoho pohybu, počítejte minimálně s hodinou denně. Běh vedle kola je pro něj dobrým způsobem pohybu. Sicilskému chrtu se také říká poloviční chrt, protože loví nejenom čichem, ale také sluchem a zrakem. Toto plemeno nechte volně pobíhat, pouze pokud jste si jisti, že v okolí není žádná zvěř, v opačném případě převládne lovecký pud psa a on se samostatně vydá na lov. Sicilští chrti umějí velmi vysoko skákat, a proto bude rozumné opatřit vaši zahradu vysokým plotem. Tento pes je rád v blízkosti svého pána a nehodí se tedy v žádném případě do boudy. Jeho chov je ale nenáročný a nevyžaduje jiné zvláštní péče.

Historie plemene sicilský chrt

Plemeno bylo vyšlechtěno na Sicílii pro lov zajíců, králíků a ptáků, avšak klasické studie o psích plemenech rozšířených ve středozemní pánvi docházely k závěru, že Sicilský chrt pochází ze starobylých loveckých psů, chovaných v údolí Nilu v časech faraónů, dovezených na Sicílii Féničany. Jak bylo již uvedeno, nedávné výzkumy však hovoří ve prospěch teorie, podle níž se jedná o původní sicilské plemeno pocházející z oblasti okolo Etny. Mince a staré rytiny dokazují, že sicilský chrt existoval v této oblasti již mnoho století před Kristem. Svým původem je tedy toto plemeno blízké faraónskému chrtovi a ibizskému podengovi, neboť se stejně jako oni zformovalo ve Středomoří.

VIDEA plemene sicilský chrt

Pro videa s plemenem sicilský chrt klikněte ZDE

FCI
Špicové
Využití
Lovecká plemena
Velikost
Střední plemena
Původ plemene
Sicílie
Výška v kohoutku
42 – 50 cm
Hmotnost v dospělosti
8 – 12 kg
Věk
12 – 13 let
Délka srsti
krátká
Péče o srst
nepravidelná
Vztah k dětem
velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatum
dobrý
Náročnost na výchovu
nenáročný
Náročnost na pohyb
náročný
Vhodné prostředí
jakékoliv
Využití psa
společník, lovecký
Časová náročnost
půl dne
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]