(Australský silky teriér, Australan Silky Terrier)

Povaha plemene

Australský silky teriér je velice milý společník. Nezkazí žádnou zábavu, velice rád si hraje, je přizpůsobivý, poslušný. Je oblíben dětmi a on sám děti miluje. Je také inteligentní a učenlivý a rád se učí různým kouskům, kterými baví členy domácnosti.

Popis australského silky teriéra

Australský silky teriér je pejsek kompaktní, ale přiměřeně rostlý. Je jemné konstrukce, která je však postačující pro lov drobných hlodavců. Hlava je silná, mezi ušima širší. Uši jsou vzpřímené, malé, na konci špičaté. Uši by měly být zbaveny srsti. Oči má australský silky teriér malé, kulaté a tmavé. Přes oči je nežádoucí spadající dlouhá jemná chocholka. Chocholka spadající přes obličej se na výstavách přísně postihuje. Nos má Silky černý. Délka trupu je přiměřená k výšce pejska, která je v kohoutku cca 23 cm. Fenka je o něco menší. Váha pejska se pohybuje od 3,5 kg do 4,5 kg. Srst je rovná, lesklá a hedvábná, jak napovídá samotný název pejska (silky-hedvábný), dlouhá 13 – 15 cm. Neměla by bránit v pohybu pejska. Na končetinách v jejich spodní části je kratší. Barva srsti je modrá s bronzovými nebo tříslovými znaky. U štěňat je to barva černá s již zmíněnými znaky. Tlapky jsou malé, ale s dobře vyvinutými polštářky. Drápky by měly být černé. Ocas kupírovaný, vysoko nasazený, nesený vztyčený, ale ne přehnaně vesele. Neměly by ho pokrývat žádné praporce. V současné době s ohledem na „týrání zvířat“ se ocásky zkracují již jen v Austrálii a v Americe. Ocas ať kupírovaný či ne musí být prost jakýkoliv praporců.

Klasifikace FCI

Plemeno australského silky teriéra patří podle FCI do skupiny III. – teriéři, sekce 4 – společenští (toy) teriéři, bez pracovní zkoušky. Oficiální zkratka v České republice je SIT. Číslo standardu je 236/27.10.1995 Austrálie. Datum publikování původního standardu je 19. 04. 2005.

Základní péče o psa

Zvláštní péči musíme věnovat srsti. Australský silky teriér má tu výhodu, že jeho srst nelíná, proto se hodí do bytu. V žádném případě nedoporučujeme, aby pejsek trávil zimní měsíce ve venkovním kotci, kde by mohl velice snadno onemocnět. Srst kartáčujeme pravidelně kartáčem se zaoblenými hroty, nejlepší je kartáč, který má na konci hrotů kuličky. Při úpravě srsti doporučujeme speciální psí kosmetiku. Stříhání doporučujeme svěřit do rukou odborníka a to zejména v případě, kdy se chystáte s Vaším mazlíčkem účastnit výstavy.

Historie plemene silky teriér

Australský silky teriér byl vyšlechtěn v Austrálii koncem 19. století. Uvádí se, že tento pejsek je spojením anglického teriéra, jorkšírského teriéra a skaj teriéra. Tito kříženci byli dovezeni do Austrálie a dalším křížením s Dandi-dinmont vzniklo plemeno australského silky teriéra. Již od počátku byl australský silky teriér šlechtěn pro účely domácího mazlíčka a výstavního plemene. Je podobný svému předkovi Jorkšírskému teriérovi a teriérskou povahu nezapře.

VIDEA plemene silky teriér

Pro videa s plemenem silky teriér klikněte ZDE

FCI
Teriéři
Využití
Dekorativní psi
Velikost
Malá plemena
Původ plemene
Austrálie
Výška v kohoutku
20 – 23 cm
Hmotnost v dospělosti
3,5 – 4,5 kg
Věk
14 let
Délka srsti
dlouhá
Péče o srst
pravidelná
Vztah k dětem
velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatum
dobrý
Náročnost na výchovu
nenáročný
Náročnost na pohyb
nenáročný
Vhodné prostředí
jakékoliv
Využití psa
společník, pro seniory
Časová náročnost
minimálně 4 hodiny
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 1 Průměrně: 1]