(Schipperke)

Povaha plemene

Šiperka (Schipperke) je vynikající hlídač a strážce. Je sebevědomá a dominantní, ale konflikty nevyhledává. Přesto, že je šiperka malý pes, hlídá si pečlivě svěřené území a velmi pozorně sleduje každou změnu. Nevítané situace ohlásí pronikavým štěkotem. Milují pohyb a jsou velmi temperamentní. Díky tomu jsou velmi vhodné k výcviku. Jsou inteligentní, mrštné a rychlé, ale vzhledem k jejich velikosti je zvládne i dítě. Svému pánovi jsou zcela oddané a udělají vše pro to, aby se zavděčily. Šiperka má stálou chuť k jídlu a snadno se naučí loudit. Šiperka je velmi čistotná, ráda se mazlí a nepohrdne pelíškem v posteli vedle svého pána.

Popis šiperky

Šiperka (Schipperke) je vzrůstem malý pes. Měří 25 – 30 cm a váží 5 – 8 kg. Hlavička se podobá hlavě lišky. Má tmavé oválné oči a pronikavý pohled. Uši má šiperka vztyčené, trojúhelníkového tvaru s tlustou kůží. Srst má černou, hustou a tvrdou, nejdelší je kolem krku, kde vypadá jako hříva. Tento pes má rovný hřbet a široká bedra. Nohy má rovné s jemnými kostmi. Nemá ocásek.

Klasifikace FCI

Podle FCI (Mezinárodní kynologická federace) je šiperka (Schipperke) zařazena do skupiny I. – ovčáci a honáčtí psi, sekce 1 – Ovčáci s pracovní zkouškou. Zemí původu je Belgie.

Základní péče

Šiperka nevyžaduje zvláštní péči a to ani o srst. Je vhodná jak do bytu (pokud nebude obtěžovat okolí svým štěkáním), tak do domku.

Historie plemene šiperka

Šiperka (Schipperke) pochází z Belgie a název plemene znamená v překladu z vlámštiny „malý lodník“ a to proto, že tento pes býval společníkem a pomocníkem na lodích holandských a belgických námořníků. První zmínka o šiperce je v Kronice mnicha Wencelase, a to z 15. století. Podle pověsti zachránili dva smolnatě černí psi život Wilhemu von Oraninu tím, že ho probudili v době, kdy měl na něho být spáchán atentát. Těmi smolnatě černými psy byly zřejmě myšleny šiperky, jak se domnívají příznivci tohoto plemene, a to proto, že šiperka je povahově výborný hlídač.

Šiperku si oblíbili i vlámští malíři, kteří ji s oblibou malovali na svých obrazech s tématem selského života na venkově. Později se šiperka dostala i do měst, kde byla využívána jako hlídač a hubitel krys a myší. Zatímco v Německu hlídal koňské stáje stájový pinč, v Belgii to byla právě šiperka. A protože v Belgii byly stáje poblíž vody a tedy i člunů a lodí, dostala se šiperka mezi námořníky, a tím získala svůj název, jak je uvedeno v úvodu.

V 17. století si cech ševců z Bruselu udělal z šiperky svého maskota. Členové cechu se scházeli pravidelně v neděli na soutěži o nejhezčí obojek. Tyto obojky byly zdobené stříbrem a mědí. První výstava psů na světě byla věnována právě šiperkám a to v roce 1886 v Anglii. Šiperka se postupem času stala národním plemenem Belgie.

Manželka belgického krále Leopolda II. měla za své dvorní psy právě šiperky. V letech 1850 – 1900 bylo toto plemeno na pokraji vyhynutí. Další zásah do populace šiperek nastal během obou světových válek. V Belgii zbylo jen několik chovatelů těchto psů. Chovu pomohly chovatelské kluby z Ameriky a Anglie, kde šiperka (Schipperke) získala velkou popularitu.

VIDEA plemene šiperka

Pro videa s plemenem šiperka klikněte ZDE

FCI
Ovčáci a honáčtí psi
Využití
Služební plemena
Velikost
Malá plemena
Původ plemene
Belgie
Výška v kohoutku
30 cm
Hmotnost v dospělosti
9 Kg
Věk
15 let
Délka srsti
střední
Péče o srst
nepravidelná
Vztah k dětem
velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatum
dobrý
Náročnost na výchovu
nenáročný
Náročnost na pohyb
náročný
Vhodné prostředí
předměstí, venkov
Využití psa
společník, služební
Časová náročnost
minimálně 4 hodiny
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]