Povaha plemene

Španělský galgo je klidný, spíše rezervovaný pes. Ovšem při lovu je živý a průbojný. Je vytrvalý, inteligentní, zvědavý a přítulný k dětem, věrný svým pánům, v případě nutnosti je ochoten je bránit.

Popis španělského galga

Výška tohoto psa je u psů 62 – 70 cm a u fen 60 – 68 cm. Jsou dvě varianty srsti a to krátkosrstý a hrubosrstý. Srst je velmi jemná, hustá, krátká a hladká v zadní části delší. Barva bývá žíhaná černá, písková, bílá, červená, hnědá nebo jednobarevná. Hlava je vzhledem k tělu dlouhá, kostnatá a suchá. Při pohledu shora je hlava velmi dlouhá a stejnoměrná s dlouhou a štíhlou tlamou. Španělský galgo má malé, šikmé oči, mandlového tvaru. Vysoko nasazené vzpřímené uši jsou u hlavy široké a zužují se k zaoblené špičce. Španělský galgo má dlouhý, válný, plochý, štíhlý a pohyblivý krk. Má silně vyvinutý hrudní koš a silně vtažené břicho. Výška beder může ve střední části přesahovat kohoutkovou výšku. Španělský galgo má mohutnou, ne však širokou hruď s plochými žebry. Ocas je hluboko nasazen, je silný u kořene. Těsně přiléhá k zadním končetinám. Tlapy jsou uzavřené, lehce protáhlé.

Klasifikace FCI

Podle FCI (Mezinárodní kynologická federace) je španělský galgo zařazen do skupiny 10 – Chrti, sekce 3 – Krátkosrstí chrti, bez pracovní zkoušky. Zemí původu je Španělsko.

Základní péče

Srst nevyžaduje zvláštní péči. Je třeba se starat o uši a udržovat krátké drápky. Ve výchově se může usměrnit jeho povaha, avšak nelze ji změnit k naprosté poslušnosti. Španělský galgo je pes určený k lovu zajíců, tak je dobré ho v mládí seznámit s jinými zvířaty a připravit ho na různé situace, protože nesnese ve své blízkosti zvířata menšího vzrůstu, jako jsou kočky a podobně. Považuje je za cíl lovení a po dohonění je usmrtí.

Historie plemene španělský galgo

Španělský galgo pochází ze starých asijských chrtů a přizpůsobil se na poměry ve stepích a plošinách. V antických dobách byl oblíben ve starém Římě. V 16. až 18. století byl španělský galgo exportován i do jiných zemí, jako je Irsko a Anglie. Byl chován hlavně pro lov menší zvěře, například zajíců. Španělský galgo se používal také k lovu lišek a divokých prasat. Svoji kořist rychle pronásleduje.

VIDEA plemene španělský galgo

Pro videa s plemenem španělský galgo klikněte ZDE

FCI
Chrti
Využití
Lovecká plemena
Velikost
Velká plemena
Původ plemene
Španělsko
Výška v kohoutku
60 – 70 cm
Hmotnost v dospělosti
14 Kg
Věk
12 – 14 let
Délka srsti
krátká
Péče o srst
nepravidelná
Vztah k dětem
velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatum
špatný
Náročnost na výchovu
náročný
Náročnost na pohyb
náročný
Vhodné prostředí
předměstí, venkov
Využití psa
služební, jiné
Časová náročnost
půl dne
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]