(Skye teriér)

Povaha plemene

Skye teriér je důstojný a elegantní pes. K cizím lidem je nedůvěřivý. Svého pána však oddaně miluje, ale svého vůdce smečky si vybere sám, i když miluje celou rodinu. S lidmi, nebo psy si hraje velice rád. Děti ve své rodině má Skye teriér rád, hlídá je a brání je. Nedovolte však svým dětem, aby s ním zacházely jako s hračkou a aby nezůstávaly se psem samotné, ostatně samy by děti neměly být se žádným psem. Skye teriér si hlídá své teritorium, je žárlivý, jeho důvěru a lásku si musíme zasloužit. Je vybíravý, pokud jde o to, kdo si získá jeho náklonnost. Je velmi hrdý, vybíravý, ale i domýšlivý a hrdý. Nemá rád, když se mu někdo vnucuje, a čím více si chceme jeho náklonnost získat, tím více nás odmítá. Tento pes je ideálním plemenem pro chov v bytě.

Popis skye teriéra

Skye teriér je dnes pes společenský, ale původně to byl pes lovecký. Je mohutný, nízký, rozložitého tvaru. Jeho tělo i nohy mají dobře vyvinuté svalstvo. Páteř je pevná a tento pes nemá s páteří problémy. Hlava je dlouhá, klínovitého tvaru. Oči má tento pes tmavé a malé. Nos má černý, uši musí být také černé. Jsou vysoko posazené, vzpřímené, ale i povislé. Chovem Skye teriérů s klopeným uchem se zabývá několik chovatelů. Je to jejich původní forma. Psi s klopeným uchem jsou vzácní. Uši mají vždy srst. Hruď je hluboká a oválná. Ocas má dlouhý, šavlovitého tvaru, nesený na úrovni hřebu. Hmotnost psa dosahuje 17 kilogramů, fenky váží od 12 do 13 kg. Srst má tento pes rovnou a hustou, dlouhou až 13 cm, po stranách trupu převislou. Srst je vybavena podsadou u některých jedinců hustou, u jiných naopak Srst mu zakrývá oči, na čenichu tvoří vousy a knír, na ocasu a uších husté třásně. Barva srsti je černá, všechny odstíny šedé a žluté s černým stínováním na uších, čenichu a ocasu. Pes je vysoký v kohoutku 25 cm, Fenka je o 2 cm menší.

Klasifikace FCI

Toto plemeno patří podle standardu FCI do skupiny III. – Teriéři, sekce 2 – Malí teriéři, oficiální zkratka v ČR je SKY, číslo standardu je 75 Velká Británie.

Základní péče o psa

Skye teriér potřebuje dlouhé procházky a důkladnou péči o srst. Česat srst stačí 1x za týden. Výběru kartáče věnujeme pozornost, abychom srst nevhodným kartáčem zbytečně neničili. Pokud chodíme s pejskem na výstavy, používáme psí šampony, aby srst byla kvalitnější, psa můžeme i opatrně fenovat. Doporučujeme však, aby tato procedura probíhala zhruba 5 dní před výstavou, aby si srst lehla. Tento pes se netrimuje ani nestříhá, úprava srsti není tedy složitá.

Historie plemene skye teriér

Skye teriér byl vyšlechtěn ve Skotsku v 17. století. Jeho předci byli chováni na ostrově Skye, odkud pochází jeho název. Tento ostrov se nachází na západě Skotska. Byl vyšlechtěn pro lov drobné zvěře, jako jsou vydry a jezevci. Anglická královna Viktorie byla tímto psem natolik nadšená, že začala podporovat další jeho šlechtění.

VIDEA plemene Skye Terrier

Pro videa s plemenem Skye Terrier klikněte ZDE

FCI
Teriéři
Využití
Lovecká plemena
Velikost
Malá plemena
Původ plemene
Skotsko
Výška v kohoutku
23 – 25 cm
Hmotnost v dospělosti
12 – 17 kg
Věk
14 let
Délka srsti
dlouhá
Péče o srst
pravidelná
Vztah k dětem
dobrý
Vztah k ost. zvířatum
dobrý
Náročnost na výchovu
nenáročný
Náročnost na pohyb
náročný
Vhodné prostředí
jakékoliv
Využití psa
společník, pro seniory
Časová náročnost
minimálně 4 hodiny
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]