Povaha plemene

Španělský mastin je inteligentní a sebevědomý. Svojí síly si je vědom, ale používá ji pouze proti nepřátelům a to jsou pro něho šelmy. Španělský mastin je velmi klidný a vyrovnaný pes.

Popis španělského mastina

Španělský mastin je vysoký 77 cm a feny jsou vysoké 72 cm. To jsou však minimální výšky. Obvykle přesahují u psů 80 cm a u fen 75 cm. Jeho srst je polodlouhá, hustá a hrubá, na nohách kratší a naopak na ocase delší. Barva srsti španělského mastina je různá a může být jednobarevná jako například žlutá lví, červená, vlčí šeď, hnědá nebo jelení červeň, tak i může mít žíhání zkombinované z různých barev nebo může být skvrnitá. Španělský mastin má statnou, silnou, svalnatou postavu. Navzdory tomu je Španělský mastin velmi pohyblivý a pružný. Hlava je silná a velká, tvarem připomínajícím tupý jehlan. Zdravé, bílé a silné zuby mají velké a ostré špičáky. Oči má k poměru velikosti hlavy malé, ve tvaru mandle. Barva očí je tmavě hnědá. Vůči známým má španělský mastin pohled pozorný, inteligentní a mírný, avšak na cizí se dívá ostře. Hřbet má rovný, vodorovný a to i při pohybu. Jeho široká hruď je mohutná a dobře osvalněná. Ocas nemá Španělský mastin nasazený ani vysoko ani nízko. V nasazení je silný, jinak ohebný s delší srstí, než jinde na těle. V pohybu nese ocas rovně, na konci zatočeně. Nikdy ho nemá stočený na zádech.

Klasifikace FCI

Podle FCI (Mezinárodní kynologická federace) je španělský mastin veden pod číslem 91/15.10.1984. Zemí původu je Španělsko. Název plemene je Španělský mastin (Mastin espanol) užívá se i název Mastin z Leonu (Mastin leones), Mastin Estremadury (Mastin Extremeno), Mastin Manchy (Mastin Manchego).

Základní péče

Španělský mastin je na péči nenáročný. Důraz je kladen na potravu a na životní prostor mastina. Je otužilý, takže je vhodný chov venku s velkým výběhem. Nehodí se pro služební výcvik.

Historie plemene španělský mastin

Španělský mastin je známý již od počátku našeho letopočtu. Ve Španělsku, odkud mastin pochází, sloužil hlavně k ochraně stád ovcí, která chránil před dravými šelmami a vlky. Ve středověku a novověku bylo španělské hospodářství založeno na obchodu s vlnou. Bylo nutné stáda přesunovat a právě tato stáda byla ochraňována Španělskými mastiny, kde se na tisíc ovcí používalo pět mastinů. I přesto, že tyto stezky vedly přes města a vesnice, nestalo se, aby španělský mastin vyvolal jakýkoli incident. Španělský mastin je vychováván jako pastýřské plemeno, nikoli jako plemeno bojové. I přesto ho ovšem Němci označili za nebezpečné plemeno, což by mohlo vést k jeho vymizení v Německu. Španělé toto plemeno za nebezpečné nepovažují. Mezi španělskými chovateli není k dispozici údaj žádné organizace na světě, že by došlo k napadení člověka španělským mastinem.

VIDEA plemene španělský mastin

Pro videa s plemenem španělský mastin klikněte ZDE

FCI
Pinčové a knírači
Využití
Služební plemena
Velikost
Velká plemena
Původ plemene
Španělsko
Výška v kohoutku
80 cm
Hmotnost v dospělosti
90 Kg
Věk
9 – 11 let
Délka srsti
střední
Péče o srst
nepravidelná
Vztah k dětem
rezervovaný
Vztah k ost. zvířatum
rezervovaný
Náročnost na výchovu
náročný
Náročnost na pohyb
náročný
Vhodné prostředí
předměstí, venkov
Využití psa
společník, služební
Časová náročnost
4h
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]