Povaha plemene

Tibetský teriér je živý, veselý, ostražitý a inteligentní pes. Děje-li se něco neobvyklého, štěká a hned tak něčeho se nezalekne, proto je výborným hlídačem. Svému pánovi a jeho rodinně je velmi oddaným společníkem. I když na první pohled vypadá jako domácí mazlíček, dokáže být tvrdý a věcný. Samotu snáší velmi špatně, je velmi fixován na svého pána. Pokud žije odmalička ve společnosti s kočkami nebo jinými zvířaty, nemá s nimi problém. K dětem má velmi dobrý vztah. K jiným psům se může chovat poněkud dominantně. Je to pes plný energie, ale doma se chová klidně. Tibetský teriér se hodí jak do bytu s možností delších procházek, tak i k domku se zahradou.

Popis tibetského teriéra

Tibetský teriér dorůstá výšky 35- 41 cm (psi) v kohoutku, feny bývají o něco menší. Jeho váha se pohybuje okolo 8 – 12 kg. Průměrná délka života je 13 – 14 let. Hlava je středně velká s nepříliš vyjádřeným stopem. Uši ve tvaru písmene V jsou nošeny svěšené. Tmavé oči jsou posazeny daleko od sebe. Okraje očních víček jsou černé. Tibetský teriér je středně velký pes s pevnou vyváženou stavbou těla čtvercového formátu, s rovným hřbetem a mírně klenutými bedry. Vysoko nasazený ocas je nošen stočený nad hřbetem. Srst tibetského teriéra je bohatá a jemná, rovná nebo lehce zvlněná. Podsada je hustá. Vyskytuje se v jakýchkoliv barevných variantách a kombinacích, kromě játrové a čokoládově hnědé.

Klasifikace Tibetského teriéra dle FCI

Tibetský teriér patří do skupiny 9 – Společenská a toy plemena, sekce 5 – Tibetská plemena bez pracovní zkoušky.

Základní péče o psa

Srst tibetského teriéra je třeba denně kartáčovat, aby srst netvořila chuchvalce a nezplstnatěla. Nejkritičtější místa jsou uši, brada a na předních končetinách v loktech. Tohoto psa je možno pravidelně koupat. Je také potřeba odstraňovat přebytečné chlupy ze zvukovodu, aby nedocházelo k zánětům. Výchova tibetského teriéra by měla být klidná a vyrovnaná. Učí se dosti rychle a citlivě reaguje na změnu hlasu. Tento pes má mnoho energie a měl by mít možnost pohybu bez vodítka. Miluje aportování a hru s míčkem. Když se venku vydovádí, je pak doma klidný. Tibetský teriér se výborně hodí pro sportovně založené lidi. Svou inteligenci, obratnost a rychlost uplatní velmi dobře při míčových hrách nebo soutěžích obratnosti.

Historie plemene tibetský teriér

Tibetský teriér vznikl v Tibetu už ve středověku. Nejedná se přímo o teriéra, není s nimi vůbec příbuzný. Jedná se o pastevecké a společenské plemeno. Tento název mu dali Angličané, protože jim svou povahou teriéry velmi připomínal. Jeho nejbližším příbuzným je Lhasa Apso, proto by měl být jeho název spíše Tibet Apso. Tento pes byl chován tibetskými mnichy jako talisman. V Evropě se poprvé tibetští teriéři objevili ve 30. letech 20. století a byli nazýváni společně s Lhasa Apso Lhasskými teriéry. Později je Anglický kynologický klub rozdělil. Roku 1973 byl tibetský teriér uznán v Americe a zapsán do plemenné knihy. V dnešní době je tibetský teriér poměrně hodně oblíben.

VIDEA plemene tibetský teriér

Pro videa s plemenem tibetský teriér klikněte ZDE

FCI
Společenské a toy psi
Využití
Dekorativní psi
Velikost
Malá plemena
Původ plemene
Tibet
Výška v kohoutku
41 cm
Hmotnost v dospělosti
12 Kg
Věk
14 let
Délka srsti
dlouhá
Péče o srst
denní
Vztah k dětem
velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatum
dobrý
Náročnost na výchovu
nenáročný
Náročnost na pohyb
náročný
Vhodné prostředí
předměstí, venkov
Využití psa
společník
Časová náročnost
4h
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]