Povaha plemene

Velškorgi Cardigan se velice brzy váže na svou rodinu, vytváří si opravdu silné pouto a poté se stává věrným a oddaným společníkem. I přes malý vzrůst mu nechybí odvaha, je proto výborným hlídačem. Dokonce i bez speciálního pasteveckého výcviku je silně přitahován k dobytku a podvědomě ho začíná ihned shánět dohromady. Patří mezi honácké a pastevecké psy, je tedy aktivní a má spoustu energie, kterou potřebuje vybít. Většinou nedochází k problémům v socializaci psa, ale specielně Cardigan si občas nerozumí s ostatními psy. S lidmi si rozumí, chová se laskavě a vyznačuje se velkou trpělivostí, což je u psů považováno rozhodně za přínos. Dalším výrazným plusem je, že velškorgi Cardigan nejeví známky agresivity.

Popis plemene velškorgi Cardigan

Tento pes má mohutnou stavbu těla, přesto je ale velmi aktivní. Hlava se podobá liščí. Cardigan má dobrosrdečný výraz. Typickým znakem plemene je široký hrudník a vztyčené, v poměru k tělu velké uši se zahnutou špičkou. Srst je kratší, povoleny jsou všechny barvy, pokud nepřevažuje bílá. Oči mívá tmavé, ale u modře mramorovaných psů (blue merle) můžeme najít i modré, modře skvrnité, nebo dokonce každé oko jinak barevné. V porovnání s plemenem Pembroke má větší hlavu, širší uši, je celkově mohutnější a těžší. Srst má kratší a tvrdší než Pembroke, také ocas je výrazně delší s charakteristickou „vlajkou“, která koresponduje s délkou srsti na těle psa. Výška by se měla pohybovat kolem 25,4 až 30,5 cm , psi váží 15 až 18 kg, feny jsou o něco lehčí.

Základní péče o psa

Stejně jako Pembroke, i Cardigan má bohužel výrazné sklony k tloustnutí, které pak mohou vést i k nepříjemným problémům s páteří. Doporučuje se tedy poskytnout psu dostatek pohybu, může vás doprovodit při jakémkoli sportu. Je také nutné, aby pes dostal náležitý výcvik a zjistil tak, kde je jeho místo v rodině. V období socializace se klade důraz zejména na kontakty s jinými psy, abychom předešli případné nesnášenlivosti.

Velškorgi Cardigan má vrozené vlohy pro pastevectví, neposlušný dobytek kouše do kotníků a díky malému vzrůstu se lehce vyhýbá kopancům. Cardigan rychle chápe, je inteligentní a je tedy radost s ním spolupracovat. Velškorgi má nadání a nadšení pro mnoho psích sportů, nejen pro pasení. Jsou známi i jedinci, kteří byli nasazováni jako lavinoví psi. Cardigan má velice kvalitní srst, která nepotřebuje nijak složitou péči a úpravu, stačí občas důkladně vykartáčovat. Pes je odolný proti mrazu, díky husté srsti jen tak lehce neprochladne. Důležitým upozorněním u Cardigana je, že kvůli své páteři nemůže dost dobře chodit po schodech.

Historie plemene velškorgi cardigan

Podobně jako Velškogri Pembroke, se kterým se značnou část své existence vyvíjel společně, i Velskorgi Cardigan patří mezi stará anglická plemena pocházející z Walesu, která se používala jako pastevečtí psi pro skot, ovce, nebo poníky. Pojmenování je odvozeno od názvů stejnojmenných hrabství v Anglii. Často docházelo k vzájemnému křížení obou plemen, takže se výrazné rozdíly částečně eliminovaly. Velškorgi Cardigan se osamostatnil až roku 1934. Dnes je chován převážně jako pes společenský, nezapře ale svůj pastevecký pud. Je také velice vhodný k dalšímu výcviku a soutěžím.

VIDEA plemene Cardigan

Pro videa s plemenem Cardigan klikněte ZDE

FCI
Ovčáci a honáčtí psi
Využití
Služební plemena
Velikost
Střední plemena
Původ plemene
Anglie
Výška v kohoutku
25 – 30 cm
Hmotnost v dospělosti
18 Kg
Věk
12 – 14 let
Délka srsti
střední
Péče o srst
nepravidelná
Vztah k dětem
dobrý
Vztah k ost. zvířatum
rezervovaný
Náročnost na výchovu
nenáročný
Náročnost na pohyb
nenáročný
Vhodné prostředí
centrum města, předměstí, venkov
Využití psa
společník
Časová náročnost
minimálně 4 hodiny
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]