Povaha plemene

Tato mimořádně velká psí osobnost budí často rozporuplné pocity. Někteří lidé považují jeho vzhled za komický, jiní obdivují velškorgiho, který je oblíbencem anglické královny Alžběty. Oplývá dobrou náladou, je veselý, čiperný a na své pány nedá dopustit. Rád se k vám připojí při jakémkoli sportu, na druhou stranu nepohrdne ani pohodlným křeslem v obýváku. Nezapře vrozenou zvědavost, občas je až troufalý. Pembroke je trochu živější a bouřlivější než Cardigan. Je o nich známo, že jsou i dobrými stopaři a příležitostnými lovci, když jim dáte příležitost, rádi se toulají. Přesto potřebují častý kontakt s majitelem, musíte mu obětovat část svého času a nenecháte ho doma samotného příliš často. Popularita obou plemen velškorgi pro jejich velice sympatickou povahu v posledních letech stále stoupá.

Popis velškorgiho

Velškorgi Pembroke je malý pastevecký pes s krátkými mohutnými končetinami, v porovnání s Cardigan je menší a většinou má delší vždy srst, která by nikdy neměla být jemná, drátovitá ani vlnitá. Za velmi typický znak plemene považujeme také široký hrudník. Krátký ocas nemá Pembroke vždy bezpodmínečně vrozený a v každém případě znamená defekt kostry. Uši má vztyčené, oči jasné, velké a pokud možno tmavé. U Pembroke se setkáváme s několika zabarveními. Červeným, červenohnědým, sable, plavým, nebo černým s pálením. Vyskytnout se mohou i jiné směsi barev s převládající bílou. Povoleny jsou i bílé znaky na hlavě a lících. Pembroke měří v kohoutku 25,4 až 30,5 cm. Psi váží 10 až 12 kg, feny 10 až 11 kg.

Základní péče o psa

Aby srst velškorgiho pembroke vypadala stále upraveně a čistě, vyžaduje pouze dvakrát do týdne vyčesat, neboť jeho vodotěsná a samočistící srst se nemusí ani stříhat nebo trimovat. Psi mají také velké sklony k tloustnutí, musíme dbát na dostatečný přísun pohybu, procházky nemusí být příliš časté, ale rozhodně pravidelné a dlouhé. Pembroke má veliké nadání pro psí sporty, s radostí vás doprovodí při jízdě na kole, turistice, dokonce i při plavání, které má v oblibě. Díky své srsti jen tak lehce nenachladne, je velice otužilý. S učením problémy nemá, je inteligentní a chápavý.

Ve společnosti cizích psů se chová poněkud dominantně, k neznámým lidem je ostražitý, ale nikdy agresivní. Za zmínku stojí jen vžitý reflex, který Pembroke má z dob, kdy ještě honil dobytek – chňapání zuby – pokud ho chceme chovat jako domácího miláčka, je třeba ho to odnaučit.

Historie plemene velškorgi – pembroke

Nejstarší písemné zprávy o velškorgim pocházejí z 10. století našeho letopočtu. Tehdy byl už, podle literárních údajů, běžným psem velšských zemědělců. Brzy se plemeno Velškorgi Pembroke začalo používat jako pastevecké, tito psi pásli zejména ovce a poníky. Na výstavách se začali objevovat teprve v roce 1925. Poměrně dlouhou dobu se plemena Velškorgi Pembroke a Cardigan považovala za jedno a docházelo k jejich vzájemnému křížení, čemuž měla být brzy učiněna přítrž. Po zapsání Kennel klubem roku 1394 se postupně začala obě plemena chovat odděleně. Pojmenování Pembroke a Cardigan je odvozeno od jmen hrabství ve Walesu.

VIDEA plemene velskorgi

Pro videa s plemenem velskorgi klikněte ZDE

FCI
Ovčáci a honáčtí psi
Využití
Služební plemena
Velikost
Malá plemena
Původ plemene
Anglie
Výška v kohoutku
25 – 30 cm
Hmotnost v dospělosti
12 Kg
Věk
12 – 14 let
Délka srsti
krátká
Péče o srst
pravidelná
Vztah k dětem
velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatum
dobrý
Náročnost na výchovu
nenáročný
Náročnost na pohyb
náročný
Vhodné prostředí
centrum města, předměstí, venkov
Využití psa
společník
Časová náročnost
4h
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]