Greyhound

(Anglický chrt)

Povaha plemene

Greyhound je klidný, mírný a někdy vyloženě líný pes. Je inteligentní, učenlivý, citlivý, oddaný, hravý, veselý, velmi rychlý a také pohyblivý. Není vhodným společníkem pro vlastníky drobných domácích zvířat a koček, protože má vrozené sklony pronásledovat rychle se pohybující objekty. S ostatními psy má problémy jen velmi zřídka, zpravidla bývá velmi milý k dětem. K cizím lidem se chová poněkud zdrženlivě.

Popis greyhounda

Ideální kohoutková výška psa je 71 až 76 cm, feny 68 až 71 cm. Lebka je dlouhá s jen lehkým přechodem k zužujícímu se čenichu. Oči jsou jasné, oválné, posazené šikmo. Paleta barev je velmi široká, od tmavě hnědé po jantarovou, přednost se dává tmavšímu zbarvení. Malé uši mají tvar růžového plátku, jsou tenké, jemné, složené vzad.

Greyhound má silné čelisti a úplný, dokonale pravidelný nůžkový skus. Hrudník je hluboký a prostorný, žebra jsou dobře klenutá, dosahující daleko vzad. Slabiny jsou vtažené.

Tlapy mají silně uzavřené kostnaté prsty a silné polštářky. Ocas je dlouhý, nízko nasazený, u kořene je silný a zužuje se směrem ke špičce, bývá nesený dolů podél stehen. Srst je krátká, jemná a přilehlá. Zbarvení greyhounda může být černé, bílé, modré, plavé, červeno-žluté s žíháním, nebo jednobarevné (žádná z barev se však nesmí kombinovat s bílým žíháním).

Klasifikace FCI

Anglický chrt neboli greyhound patří podle FCI (Mezinárodní kynologická federace) do skupiny 10 – Chrti, sekce 3 – Krátkosrstí chrti, číslo standardu je 158. Oficiální zkratka je G.

Základní péče o psa

Srst greyhounda nevyžaduje přílišnou péči, stačí ji pravidelně ošetřovat jemným kartáčem. Drápy se udržují krátké.

Greyhound, se kterým se chcete účastnit chrtích závodů, vyžaduje zcela jinou péči a rovněž výchovu, než ten, se kterým chcete vyniknout na výstavě.

Toto plemeno je dobře tělesně vybaveno proti zimě, může proto přebývat i v boudě. Nutné ovšem je, zajistit mu suché místo a bez průvanu. Greyhoundi se dožívají dosti vysokého věku.

Historie plemene greyhound

Greyhound patří mezi nejstarší psí plemena, první zmínky o něm jsou již ze starého Egypta. Dříve byl chován pro lov zvěře, má velmi dobrý zrak a je nejrychlejším psem na světě, může dosáhnout rychlosti až 64 km/hod., přesto je poměrně líný a velmi dobře se přizpůsobí životu v bytě. Do své současné podoby byl tento anglický chrt vyšlechtěn v průběhu 18. století ve Velké Británii.

VIDEA plemene anglický chrt – greyhound

Pro videa s plemenem anglický chrt – greyhound klikněte ZDE

FCI
Chrti
Využití
Lovecká plemena
Velikost
Velká plemena
Původ plemene
Anglie
Výška v kohoutku
68 – 76 cm
Hmotnost v dospělosti
30 kg
Věk
12 – 14 let
Délka srsti
krátká
Péče o srst
nepravidelná
Vztah k dětem
velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatum
dobrý
Náročnost na výchovu
náročný
Náročnost na pohyb
velmi náročný
Vhodné prostředí
předměstí, venkov
Využití psa
společník, lovecký
Časová náročnost
půl dne
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]