Holandský pinč

(Hollandse Smoushond)

Povaha plemene

Holandský pinč je velmi veselé a hravé plemeno povahou podobné teriérům. Je velmi aktivní a snadno se učí. Velmi dobře vychází s dětmi i jinými zvířaty, a proto je čím dál tím víc oblíbenějším rodinným psem. Svou rodinu velmi miluje a je jí naprosto oddaný. K cizím lidem se zpočátku chová rezervovaně, ale rozhodně není nijak agresivní ani zbytečně uštěkaný. Přesto svůj pozemek a rodinu ohlídá. Je také stále dobrým lovcem hlodavců.

Popis holandského pinče

Holandský pinč dorůstá výšky 37- 42 cm u psů, 35- 40 cm u fen. Váha se pohybuje okolo 9 – 10 kg. Hlava je široká, krátká s jasným stopem, lebka je mírně zakulacená. Tlama je středně dlouhá se silnými čelistmi. Tmavě hnědé oči má malé, jasné s přátelským výrazem, víčka jsou černě zbarvena. Nosní houba je taktéž tmavá. Malé trojúhelníkovité uši se zaoblenými špičkami jsou posazeny vysoko na hlavě. Tělo je pevné a svalnaté lehce kvadratické. Přední i zadní končetiny jsou pevné a velmi dobře osvalené. Tlapky má malé a zakulacené. Ocas je šavlovitý a v klidu je nesen dole. Srst je hrubá a mírně zvlněná jakoby rozcuchaná, místy může být až 7 cm dlouhá. Na hlavě je o něco delší než na zbytku těla a na čenichu tvoří vousy. Zbarvení je žluté v různých odstínech, na hlavě a čenichu může být tmavší.

 

 

Klasifikace FCI

Skupina 2:  Pinčové a knírači, molossoidní. Sekce 1: Pinčové a knírači s pracovní zkouškou.

Základní péče o psa

Péče o holandského pinče není nijak náročná. Není nutné jej často kartáčovat ani mýt. Srst má dobrou samočistí schopnost. Pokud je srst již přerostlá je vhodné jej ostříhat nakrátko podobně jako knírače. Je dobré stříhat přebytečné chlupy mezi polštářky na tlapách a ve vnitřku ucha. Holandský pinč je velmi aktivní plemeno a snadno se učí, proto je velmi vhodný pro agility, flyball nebo psí tanec. Díky svým loveckým instinktům může být využíván i jako lovecký pes. Přesto je jeho nejvhodnější využití jako pes do rodiny.

Historie plemene holandský pinč

Plemeno holandský pinč má své kořeny jak jinak než v Nizozemsku. Původ však není příliš jasný. Některé prameny tvrdí, že psi podobní dnešnímu plemeni byli již v 18. století. Tento pes byl původně vyšlechtěn podobně jako knírač na hlídání koní ve stáji a chytání krys. S kníračem má nejspíše i stejné předky drátosrsté pinče, kteří byli do Holandska přivezeni právě z Německa. Standart tohoto plemene byl poprvé sepsán roku 1905 a také přidán přívlastek holandský. Druhou světovou válkou toto plemeno velmi utrpělo, ale v 70. letech se je podařilo paní H. M. Barkmanové opět vzkřísit. Nizozemský klub byl založen 1. dubna 1978.  Holandský pinč není mimo zemi svého původu bohužel příliš známý.

VIDEA plemene holandský pinč

Pro videa s plemenem holandský pinč klikněte ZDE

FCI
Pinčové a knírači
Využití
Lovecká plemena
Velikost
Malá plemena
Původ plemene
Nizozemsko
Výška v kohoutku
35 – 42 cm
Hmotnost v dospělosti
9 – 10 kg
Věk
12 – 14 let
Délka srsti
střední
Péče o srst
nepravidelná
Vztah k dětem
velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatum
velmi dobrý
Náročnost na výchovu
nenáročný
Náročnost na pohyb
nenáročný
Vhodné prostředí
jakékoliv
Využití psa
společník
Časová náročnost
minimálně 4 hodiny

Obrázek z Wikipedia.org

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]