Foxhound

(anglický honič, anglický foxhound, English Foxhound)

Povaha plemene

Foxhoundi jsou živí, bezstarostní, přátelští a výjimečně chytří psi. Někdy mohou být umínění a neposlušní. Jsou velmi společenští, i když jako rodinní společníci jsou chováni zřídka. Dá se říci, že mnohem snadněji přilnou k psímu společníkovi než k člověku, jelikož to byli psi vyšlechtění pro život ve smečkách. Díky svému silnému hlasu se velmi dobře uplatní jako hlídací psi. Foxhound má velmi silně vyvinutý lovecký instinkt a je schopný svou kořist neúnavně pronásledovat, a to za jakéhokoliv počasí. Foxhound se výborně snáší s ostatními psy. Nechová se agresivně. Je dobré jej již jako malé štěně seznámit s jinými zvířaty.

Popis foxhounda

Anglický foxhound dorůstá výšky okolo 58 až 68 cm v kohoutku a dosahuje váhy 25 až 34 kg. Průměrná délka života je 11 let. Hlava je široká, dlouhá a směrem k čenichu se zužuje, nadočnicové oblouky mírně vystupují. Oči jsou velké, oříškové nebo hnědé barvy a jsou posazeny daleko od sebe. Nízko nasazené uši přiléhají k hlavě. Skus je nůžkový. Hřbet je dlouhý, záď svalnatá a rovná, pozvolna přecházející v bedra. Hrudník má hluboký. Končetiny jsou rovné, se silnými kostmi a jsou dobře osvalené. Ke špičce se zužující ocas je šavlovitě zahnutý, ne však stočený na hřbet. Srst má foxhound tuhou, lesklou, střední délky. Přípustná je jakákoliv barva honičů, nejčastěji trikolórní.

Klasifikace FCI

Anglický foxhound patří podle klasifikace FCI do skupiny 6 – Honiči, barváři  a příbuzná plemena, sekce 1 – honiči.

Základní péče o psa

Srst foxhounda nepotřebuje mnoho péče. Stačí občas pročesat gumovou rukavicí. Na pohyb je toto plemeno velmi náročné. Pes potřebuje mnoho pohybu a pravidelných procházek přírodou.  Není snadné ho vycvičit k poslušnosti, ale i přesto bývá milý a věrný. Foxhounda je asi vhodnější chovat ve smečce, ale stejně dobře se uplatní jako rodinný pes. Kvůli silně vyvinutému loveckému instinktu si dejte pozor při procházkách na volnost, aby nezachytil stopu a nezmizel.

Historie plemene foxhound

Foxhound vznikl ve 13. století v Anglii. V této době se staly velmi oblíbenými hony na lišky, které vyžadovaly rychlonohé psy. Byli chováni ve velkých smečkách, ve kterých i lovili. Mezi předky má již vyhynulého psa svatého Huberta (předchůdce bloodhounda), teriéry nebo grejhaundy. V 18. století byli tito psi přivezeni do Severní Ameriky. Tehdejší americký prezident George Washington přikřížil ke své smečce foxhoundů honiče z Francie, a tak vzniklo úplně nové plemeno americký foxhound.

VIDEA plemene foxhound

Pro videa s plemenem foxhound klikněte ZDE

FCI
Neuznaná plemena
Využití
Lovecká plemena
Velikost
Střední plemena
Původ plemene
Anglie
Výška v kohoutku
58 – 68 cm
Hmotnost v dospělosti
25 – 34 kg
Věk
11 let
Délka srsti
krátká
Péče o srst
nepravidelná
Vztah k dětem
velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatum
velmi dobrý
Náročnost na výchovu
náročný
Náročnost na pohyb
velmi náročný
Vhodné prostředí
předměstí, venkov
Využití psa
společník, lovecký
Časová náročnost
půl dne
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]