Karelský medvědí pes

Povaha plemene

Tento převážně lovecký pes dokáže pracovat samostatně, je schopen se sám rozhodnout kdy a jak zaútočit a neváhá riskovat život při obraně svého pána. Karelský medvědí pes je také vášnivý apotér. Má výborný orientační smysl. Je zcela oddán a fixován ke svému pánovi. Má však širší uplatnění než pouze lovecké. Pro svou přirozenou nedůvěru k cizím lidem je výborným hlídačem, každého příchozího ihned ohlásí prudkým štěkotem. Jeho temperament a vytrvalost je možné uplatnit při sportech jako je agility, canicross nebo dogtrekking. Může být s úspěchem cvičen i pro sportovní kynologii. Karelský medvědí pes může být využíván i jako pes záchranářský. Agrese vůči lidem je mu naprosto cizí. Je také dobrým rodinným psem, svou rodinu velice miluje, obzvláště děti. Přesto, že je to lovecké plemeno, dovede být, pokud je k tomu od štěněte veden, ve shodě s ostatními domácími zvířaty včetně koček.

Popis karelského medvědího psa

Karelský medvědí pes dorůstá výšky 57 cm (psi), 52 cm (feny) a dosahuje váhy do 28 kg u psů a okolo 20 kg u fen. Průměrná délka života je 10-12 let. Často se dožívají věku 15 let a jsou velmi vitální. Zbarvení je černé s bílými ohraničenými znaky, může být matné nebo s nádechem do hnědé. Má širokou hlavu, malé, lehce oválné oči jsou hnědé barvy. Nos je široký, zbarvený černě. Čelisti jsou velmi silné, zuby symetrické a dobře vyvinuté, skus normální, nůžkový. Uši jsou vysoko posazené, stojaté, střední velikosti a s lehce zaoblenými špičkami. Svalnatý, hustě osrstěný krk plynně přechází v kompaktní trup s osvaleným hřbetem. Ocas je středně dlouhý, vysoko posazený zcela stočený na hřbet. Končetiny jsou rovné a silně osvalené.

Klasifikace FCI

Skupina 5- špicové a primitivní plemena, sekce 2- severský lovecký pes. Zkouška způsobilosti je nutná pouze v severských zemích jako je Švédsko, Finsko a Norsko.

Základní péče o psa

Karelský medvědí pes je nenáročný jak na stravu, tak na údržbu. V poměru ke své velikosti toho sní neuvěřitelně málo. Úprava srsti nezatěžuje téměř vůbec. Línají dvakrát ročně, na jaře a na podzim. Mimo toto období se srst nemusí udržovat vůbec. Na ustájení je opět maximálně skromný. Svou boudu většinou používají spíše jako pozorovatelnu, než na spaní. V zimě nejraději přespávají na sněhu. Jediné co mu vadí, je příliš těsný prostor a osamělost. Dlouhodobé umístění v kotci je absolutně nevhodné. Karelský pes by měl mít k dispozici velký prostor pro běhání. Chov v bytě je možný v případě, že mu majitel poskytne dostatek pohybu na čerstvém vzduchu. Zajímavostí plemene je, že není cítit typickým psím pachem a jeho srst má samočistící schopnost.

Historie plemene karelský medvědí pes

Karelský medvědí pes pochází z Karelie, východní části Finska, kterou později získal Sovětský svaz. Mezi svými předky má Lajky a špice z finsko-ruské oblasti. Jeho cílený chov započal mezi 20. a 30. lety našeho století. Vyšlechtěn byl za účelem lovu medvědů, losů nebo vlků. Dnes je používán především na lov jelenů a divokých prasat, ve Finsku, Švédsku a Norsku je ho ale dodnes využíváno i k lovu losů. Jeho popularita v 70. letech vzrostla a jeho chov se rozšířil i do Severní Ameriky a řady evropských zemí. V roce 1939 založil finský kennel klub čistokrevný chov karelského medvědího psa. V roce 1943 byl vypracován první standard plemene. O tři roky později byl uznán standard plemene dle FCI a počet psů rychle rostl. V Čechách se první karelský medvědí pes objevil roku 1969.

VIDEA plemene karelský medvědí pes

Pro videa s plemenem karelský medvědí pes klikněte ZDE

FCI
Špicové
Využití
Severská plemena
Velikost
Velká plemena
Původ plemene
Finsko/Rusko
Výška v kohoutku
52 – 57 cm
Hmotnost v dospělosti
20 – 28 kg
Věk
10 – 12 let
Délka srsti
střední
Péče o srst
nepravidelná
Vztah k dětem
velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatum
dobrý
Náročnost na výchovu
nenáročný
Náročnost na pohyb
náročný
Vhodné prostředí
předměstí, venkov
Využití psa
lovecký, hlídací
Časová náročnost
půl dne
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]