Katalánský ovčák

(Perro de Pastor Catalan, Catalan Sheepdog)

Povaha plemene

Katalánský ovčák je učenlivý, inteligentní pracovní pes. Dobrý domácí společník je ovšem také neúnavný dříč, ale v běžném denním režimu se nikdy nehoní. Výborně se snáší s jinými domácími zvířaty, pokud si na ně ovšem jako štěně zvykl. K dětem má obvykle dobrý vztah. Cizích lidí si příliš nevšímá, chová se k nim rezervovaně. Tento pes se může chovat dominantně k jiným psům, není to ale pravidlem. Toto přírodní plemeno netrpí dědičnými chorobami. Katalánský ovčák se dokáže sám rozhodovat a je schopný ohlídat i velké stádo dobytka a neuteče mu ani kus.

Popis katalánského ovčáka

Katalánský ovčák dorůstá výšky 46-51 cm v kohoutku. Průměrná délka života je 12-14 let. Lebku má delší než čenich. Vysoko nasazené uši porostlé dlouhými chlupy mají trojúhelníkový tvar. Oči tmavě jantarové barvy lemované černými víčky leží blízko u sebe a mají živý, inteligentní výraz. Čelisti jsou silné, skus nůžkový. Silný a svalnatý krk dobře posazený v ramenou plynule přechází v rovný hřbet a mírně se svažující záď. Nízko nasazený ocas je nošen svěšený a může být buď dlouhý a dosahovat až k patám, anebo krátký okolo 10 cm. Vyskytují se i bezocasí jedinci a u pracovních psů bývá ocas často kupírován. Končetiny jsou rovné a silné. Katalánský ovčák má dlouhou, hladkou, mírně zvlněnou srst s hustou podsadou. Zbarvení není jednolité, jedná se o odstupňované barvy od hnědavé či pískově- žluté po šedivou až černou.

Klasifikace FCI

Katalánský ovčák patří do skupiny 1. – Ovčáci, pastevečtí a honáčtí psi, sekce 1 – Ovčáci s pracovní zkouškou.

Základní péče o psa

Katalánský ovčák má působit huňatým a neupraveným dojmem. Nadměrné kartáčování tento vzhled ničí. Srst stačí pročesávat řídkým hřebenem, aby se necuchala a nesplétala. Tento ovčák se učí poměrně rychle, nemá rád neustálé opakování cviků. Je třeba obměňovat povely a motivovat jej, aby se udržela jeho pozornost. Katalánský ovčák potřebuje mnoho pohybu a rád pobývá venku, kde může zůstávat celoročně. Je ochotný se přizpůsobit a při dostatečném pohybu může žít i ve městě v bytě. Plemeno je vhodné pro nejrůznější psí sporty – poslušností a obratností počínaje a míčovými hrami konče, zvládne i agility. Katalánského ovčáka lze vycvičit na lavinového, strážního nebo policejního psa.

Historie plemene katalánský ovčák

Katalánský ovčák vznikl ve Španělsku v 18. století v katalánské oblasti Pyrenejí. Prací tohoto pasteveckého psa je hlídání a nahánění dobytka. Jeho blízkým příbuzným je portugalský ovčák a dlouhosrstý pyrenejský ovčák. Šíření plemene se odvíjelo od chovu ovcí a postupně se rozšířil po celé oblasti Katalánie. První název katalánský ovčák se objevuje roku 1911. Standard byl napsán roku 1929 podle psa jménem Tace a feny Iris.

VIDEA plemene katalánský ovčák

Pro videa s plemenem katalánský ovčák klikněte ZDE

FCI
Ovčáci a honáčtí psi
Využití
Služební plemena
Velikost
Střední plemena
Původ plemene
Španělsko
Výška v kohoutku
46 – 51 cm
Hmotnost v dospělosti
Věk
12 – 14 let
Délka srsti
dlouhá
Péče o srst
denní
Vztah k dětem
dobrý
Vztah k ost. zvířatum
dobrý
Náročnost na výchovu
nenáročný
Náročnost na pohyb
náročný
Vhodné prostředí
předměstí, venkov
Využití psa
společník, pastevecký
Časová náročnost
půl dne
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]